اینورترچیست؟

اینورتر در معنای لغتی به معنای معکوس است. اینورتر برق DC را به برق AC تبدیل می کند. این روزها کلمه اینورتر زیاد شنیده می شود. که با اسم های درایو موتور، کنترل دور موتور، درایو AC، درایو سرعت متغیر VFD و میکرو درایو هم شناخته می شود . که همگی به یک وسیله اشاره دارند. این فناوری در بسیاری از وسایل خانگی و صنعتی مانند کولرگازی اینورتر و یخچال و ماشین لباس شویی و آسانسورهای خانگی و صنعتی کاربرد دارند. و می تواند مورد استفاده قرار گیرد .

نحوه ی عملکرد اینورتر

در اینورتر بطور کلی جریان مستقیم DC را به جریان متناوب AC تبدیل می کند. در این فناوری برق AC که همان برق متناوب می باشد با 220 ولت و 50 هرتز است . به برق DC تبدیل می شود. و سپس عملکرد اصلی اینورتردراینجا مشخص می شود. که این جریان DC را مجدد به برق متناوب شهری با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز دلخواه خود تبدیل می کند .

در هر وسیله ای هرچه سرعت گردش موتور بیشتر باشد مستقیم با افزایش ولتاژ و فرکانس ارتباط مستقیم دارد. به همین خاطر با افزایش ولتاژ و فرکانس عملا سرعت موتور نیز افزایش پیدا می کند. در اینجاست که وظیفه ی اصلی اینورتر نشان داده می شوند که با افزایش ولتاژ و فرکانس این فناوری درگیر می شود . و موجب کاهش ولتاژ و فرکانس خواهد شد. همچنین اگر بخواهیم سرعت گردش موتور را کاهش دهیم به کمک این فناوری این کار صورت می گیرد.

کاربرد اینورتر در کولرگازی

در واقع نسل جدید کولرگازی ها از نوع اینورتر دار می باشند. که نزد مردم این کولرگازی ها به کم مصرف نیز معروف هستند. در نسل قدیم کولر گازی ها کمپرسورها با دور ثابت کار می کردند. به این صورت که کاربر روی 24 درجه تنظیم می کرد. که به محض رسیدن دمای محیط که بوسیله ی ترموستات داخلی تشخیص داده می شد در این میزان درجه هوا موتور خاموش می شد . باز مجدد موقع بالا رفتن محیط ترموستات دستور جدید را جهت روشن کمپرسور می دهد که با خاموش و روشن شدن پی در پی شوک الکتریکی به دستگاه وارد می شد. که در نهایت موجب افزایش مصرف برق در یک لحظه از زمان می شد.

اما در کولرگازی ها و اسپلیت ها جدید این مشکل رفع شد. که با رسیدن هوای محیط به درجه تعیین شده بجای خاموش شدن دستگاه و روشن شدن کمپرسور و به طبع وارد کردن شوک های قوی و مصرف زیاد برق از سرعت گردش موتور کاسته می شود . و در نتیجه میزان مصرف برق نیز کاهش میابد. با این وجود در این شرایط بحرانی کمبود برق استفاده از این نوع کولر گازی ها به صرفه تر است.

البته ناگفته نماند که بعضی از تبلیغ کنندگان در تبلیغ کاهش مصرف برق در این نوع کولر گازی ها بیش از حد اغراق می کنند . با توجه به این توضیحات که در بالا اشاره کردیم می توانید پیش بینی کنید تا چه حد برق مصرف می شود . این میزان کاهش می تواند تا 30 درصد باشد نه تا 60 درصد که در تبلیغات عنوان می شود. شما می توانید از طریق لینک زیر که بر روی تصویر قرار گرفته است. به بخش کولرگازی های ما در سایت فورکی بازار انتقال داده شوید.

کولرگازی اینورتر
کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *