تصویر4k چیست؟

تصویر 4k بعد از تصویرFULL HD بهترین ارائه دهنده کیفیت تصویر موجود در نمایشگرهای LED و OLED و QLED LD FHAN می باشد. در کیفیت تصویر 4K پیکسل های افقی 3.840 و پیکسل های عمودی 2160 پیکسل تشکیل شده . در مجموع 8.3 میلیون پیکسل می باشد که این میزان وضوح تصویر را بسیار واضح همراه با جزئیات دقیق را به نمایش می گذارد. درواقع هرچه پیکسل های تشکیل دهنده یک تصویر بیشتر باشد در وضوح تصاویر بیشتر اثر گذاری خود را نشان می دهد. برای مثال موقع نزدیک کردن تصاویر 4K شما متوجه جزئیات ریز تصویر می شوید و قابل روئیت است. در حالیکه در کیفیت تصاویر FULL HD و HD موقع زوم کردن تصاویر متوجه می شوید هرچه تصویر را نزدیک تر می کنید از وضوح تصویر کاسته می شود. و جزئیات ریز قابل مشاهده نیست.

تصویر 4K

آینده تلویزیون 4K چه خواهد شد؟

خواه ناخواه هرچه بیشتر به جلو برویم شاهد تکنولوژی های نوین و جدیدتری خواهیم بود. و دیری نمی گذرد که پیشرفت چشمگیری در عرصه ی تولیدات خواهیم داشت. یه زمانی تلویزیون ها با کیفیت SD و HD تمام بازار را فراگرفتند. و از نظر کاربران کیفیت تصاویر به نسبت کیفیت صفحه نمایش های قبلی بسیار جذاب بودند. به همین خاطر به مرور زمان کیفیت تصاویر صفحه نمایش ها پیشرفت می کنند. و تلویزیون های دارای 4K در تمام خانه ها پیدا خواهند شد. همچنانکه الان به فکر ساخت کیفیت 8K هستند که کیفیت تصویر در این نوع کیفیت 32 برابر کیفیت 4K خواهد بود . حالا تصور کنید با این مقدار کیفیت وضوح تصاویر تا چه اندازه بالا خواهد بود.

تفاوت تلویزیون 4K با UHD چیست؟

بزرگترین تفاوت بین نمایشگر4K با UHD می توان اینگونه عنوان کرد که تصویر4K استاندارد سینما و تولیدکنندگان محتوا می باشد. و تصویر UHD استاندار تولید کنندگان صفحه نمایش و پخش کنندگان محتوا هستند. واژه تصویر4K توسط کنسرسیوم سینمای دیجیتال عنوان شد. کنسرسیومی متشکل از استودیوهای فیلم‌سازی که استاندارد تولید محتوا را تعیین می‌کند. رزولوشن تعریف شده برابر ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسل، ۴ برابر رزولوشن استاندارد قبلی تولید و ویرایش محتوا (2k یا ۲۰۴۸ در ۱۰۸۰ پیکسل)، است. واژه 4K نیز به معنی ۴ هزار پیکسل افقی است هم‌چنین با استفاده از JPEG2000 که عمق رنگ ۱۲بیت و بیت‌ریت تا ۲۵۰ مگابیت بر ثانیه دارد، فشرده و پخش می‌شود.

UHD یا Ultra High Definition استاندارد ارتقا یافته full HD است که رزولوشنی برابر ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ داشت. UHD رزولوشن قبلی را ۴ برابر کرده است و به عدد ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ رسیده است. همانطور که ملاحظه می‌کنید UHD و تصویر4K متفاوت هستند .و در حالی که تمامی تلویزیون‌های موجود برچسب 4K را یدک می‌کشند. در واقع از رزولوشن UHD بهره می‌برند. با این که تعداد اندکی از پنل‌های موجود از رزولوشن 4K و در نتیجه نسبت تصویر ۱.۹:۱ استفاده می‌کنند. اکثر تلویزیون‌های موجود از استاندارد UHD و نسبت تصویر ۱.۷۸:۱ استفاده می‌کنند.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *