تلویزیون QLED چیست؟

qled چیست؟ تلویزیون های QLED بر مبنای نقطه ی کوانتومی تشکیل شده است. و تفاوت آن با تلویزیون های معمولی همان نقطه ی Quantum dot می باشد.

نقاط کوانتومی چیست؟

نقاط کوانتومی نیمه هادی بسیار ریز و کوچک زیر 10 نانومتر هستند که دارای خواص الکترونیکی می باشند. این نقطه ها بسته به اندازه ذراتی که دارند رنگ های مختلفی رو از نور ایجاد می کنند که هرچه ذرات بزرگتر باشند گرایش رنگ ها به سمت قرمزی است . و هرچه این ذرات کوچکتر باشند گرایش ذرات به سمت رنگ آبی خواهد بود. هنگامی که نقاط کوانتومی توسط نور ماوراء بنفش روشن می‌شوند، یک الکترون در نقطه کوانتومی می‌تواند در حالت انرژی بالاتر برانگیخته شود.

در مورد نقطه کوانتومی، این فرایند مربوط به انتقال یک الکترون از باند ظرفیت به باند رسانش است. الکترون برانگیخته می‌تواند به نوار ظرفیت بازگردد. و انرژی خود را با انتشار نور آزاد کند؛ که رنگ آن نور به اختلاف انرژی بین باند رسانش و باند ظرفیت بستگی دارد. آن ها قادر به انتشار نور رنگی دقیق و منسجمی هستند. اندازه ذرات در سرعت های سطح کوانتومی تنظیم می شود. و باعث انتشار دقیق و سریع نور می شوند که بهره وری بیشتر درخشندگی منجر به خلق تصویری با کیفیت تر می شود.

qled چیست

تلویزیون های QLED چه ویژگی هایی دارند؟

تلویزیون‌های QLED  از ویژگی‌های ویژه ای که  مختص نقاط کوانتومی مانند “درخشندگی بالا” می باشد، بهره می‌گیرند. منظور از درخشندگی به چگونگی ظاهر یک صفحه نمایش و اینکه روشنایی و درخشندگی عامل مهمی است که بر سایر عناصر کیفیت تصویر تأثیر می‌گذارد، اشاره می کند . نسبت کنتراست به طور طبیعی وقتی میزان روشنایی بیشتر است، بهبود می‌یابد. برای مثال HDR، که یک مؤلفه اساسی در کیفیت تصویر است، در ارائه تصاویر واضح و غنی بیشتر بهبود می‌یابد.

تأثیر روشنایی بر کیفیت کلی رنگ ساده است. به عنوان مثال در طیف رنگ قرمز طیف وسیعی از قرمزهای روشن و تیره وجود دارد. اما تلویزیون‌های QLED این طیف رنگ را بهتر بیان می‌کنند. این فناوری بی‌نظیر QLED به همراه سایر فناوری‌های اجرای سیاه مانند Direct Full Array، کیفیت تصویر کاملاً متفاوت و تجربه مشاهده واقع‌بینانه‌تری را در مقایسه با تلویزیون‌های غیر QLED ارائه می‌دهد .

تفاوت QLED با OLED در چیست؟

با ورود تلویزیون‌های QLED، بسیاری از مردم علاقه‌مندند بدانند چه چیزی باعث تفاوت آن‌ها با OLED ها می‌شود. همه چیز به اصول مختلف فن‌آوری برمی‌گردد. تلویزیون‌های QLED از نقاط کوانتومی استفاده می‌کنند که معدنی، بادوام، پایدار بوده و باعث ایجاد رنگ و روشنایی عالی می‌شوند. در همین حال، تلویزیون‌های OLED از یک ماده آلی بحث برانگیز استفاده می‌کنند که آن‌ها را مستعد حفظ تصویر می‌کند.

از آنجا که تلویزیون‌ها زود به زود تعویض نمی‌شوند، باید با دقت در نظر بگیرید که آیا عواملی وجود دارد که ممکن است پس از خرید موجب پشیمانی شود . همان‌طور گفته شد، تلویزیون‌های OLED به دلیل ماهیت نمایشگرهای ارگانیکی خود که از خود روشن و نور ده هستند، نمی‌توانند از سوختگی پیکسل جلوگیری کنند .

سوختن پیکسل یک نقص دائمی در صفحه است که در آن یک تصویر باقیمانده از صفحه به طور دائمی روی صفحه نمایش داده می‌شود . به تصاویر مکرر نمایش داده شده مانند آرم‌های شبکه پخش‌کننده که برای دوره زمانی خاص در همان منطقه ثابت نمایش داده می‌شوند، فکر کنید . نمایش مکرر همان آرم در همان مکان کافی است تا منجر به سوختگی شود. تلویزیون‌های QLED از این مزیت برخوردار هستند که می‌توانید مطالب خود را برای مدت طولانی تماشا کنید. بدون اینکه نگرانی در مورد Burn-in داشته باشید. و این امکان را برای طولانی‌تر شدن طول عمر تلویزیون می‌دهد.

تفاوت تلویزیون سامسونگ QLED با ال جی OLED

شرکت سامسونگ نسل جدید تلویزیون های خود را با نام کولد یا کیولد QLED  رونمایی کرده است. دو کمپانی ال جی و سونی از تکنولوژی OLED در تلویزیون های بالا رده خود استفاده می کنند. تلویزیون های QLED و OLED تفاوت زیادی با یک دیگر دارند.

 QLED در واقع LED هایی هستند، که برای افزایش کیفیت تصویر خود از تکنولوژی نقاط کوانتومی استفاده کرده اند. سامسونگ ادعا می کند که QLED از تمامی دیگر تکنولوژی های ساخت نمایشگر، روشنایی بیشتر تولید می کنند. و عمق رنگ سیاه آن از تلویزیون های LED معمولی بیشتر است.

رقیب اتحاد QLED، اتحاد غیر رسمی OLED است که از شرکت‌های ال‌جی، سونی و پاناسونیک تشکیل شده است. هرچند ال‌جی همچون سامسونگ دست به تشکیل اتحاد نزده است، اما با توجه به تأمین پنل OLED تلویزیون‌های دو شرکت ژاپنی، واضح است که به‌ صورت غیر رسمی نقش رهبری این اتحاد را بر عهده دارد .

در حالی که تلویزیون‌های OLED نور و رنگ خود را مستقیما از لامپ‌های LED رنگی تأمین می‌کنند، تلویزیون‌های LED بازار همچنان از کریستال مایع برای تولید رنگ استفاده می‌کنند . تلویزیون‌های QLED سامسونگ نیز مانند تلویزیون‌های به‌ اصطلاح LED، ماهیتا نوعی LCD محسوب می‌شوند.

تفاوت qled با oled

مختصری در مورد تلویزیون OLED جهت آشنایی بیشتر

اولد یا OLED مخفف عبارت دیود ارگارنیک تابش‌ دهنده‌ی نور است. به بیان بسیار ساده صفحات OLED از LED های اورگانیک کوچکی استفاده می کنند، که در صورت دریافت الکتریسیته نور رنگی از خود ساطع می کنند . هر لامپ ال ای دی به تنهایی یک پیکسل پنل تلویزیون OLED را تشکیل می دهند.

در نتیجه برای ساخت این تلویزیون‌ها به میلیون‌ها عدد لامپ LED به‌ طور دقیق ۲,۰۷۳,۶۰۰ عدد در تلویزیون‌های فول اچ‌ دی و ۸,۲۹۴,۴۰۰ عدد در تلویزیون‌های 4K نیاز است . هرکدام از این میلیون‌ ها LED کوچک‌ می‌توانند به‌ تنهایی و به‌ صورت مستقل از یکدیگر، رنگ خاص خود را تولید کنند یا روشن و خاموش شوند .

هنگام نمایش رنگ سیاه نیز LED های متناسب با پیکسل‌ های سیاه کاملا خاموش می‌شوند. که منجر به ایجاد عمیق‌ ترین رنگ سیاه ممکن و کنتراست بی‌ نهایت می‌ شود. زمان پاسخگویی یا Response Time به مدت زمان لازم برای تغییر دادن وضعیت یک دیود از خاموش به روشن (یا بالعکس) گفته می شود .

هرچه زمان پاسخگویی تلویزیون سریع‌ تر باشد، کمتر شاهد اثر تاری ناشی از حرکت (Motion Blur) خواهیم بود. موشن بلور به حالتی گفته می شود که هنگام حرکت سریع اشیاء در تلویزیون، هاله‌ ای در پشت مسیر حرکت تشکیل شود . OLED که هر پیکسل آن را یک دیود کوچک تشکیل می دهد، از لحاظ زمان پاسخگویی خیلی سریع تر از QLED است .

جزئیات بیشتر تلویزیون QLED

پنل QLED که از فناوری های برتر سامسونگ می باشد این امکان را فراهم می کند که صحنه ها را با جزئیات  دقیق تر ببینید و کیفیت تصویر موجود برای سال ها حفظ خواهد شد و در این اثنا دچار خدشه و ایراد نخواهد شد. این نوآوری سامسونگ با تقویت میزان روشنایی و نقاط کوانتومی تصویر سعی در تولید بهترین تصاویر دارد.

دیدن میلیون ها رنگ بر روی نمایشگر تلویزیون های سامسونگ و بهره گیری آن ها از فناوری های پیشرفته در بخش تصویر این قابلیت را فراهم می کند تا برترین و زنده ترین صحنه ها را مشاهده نمایید. در کنار این فناوری ها و در ماوراء این تصاویر شگفت انگیز پردازشگر تصویر Q Engine قرار گرفته است.

این موتور پردازشگر تصویر طیف عظیم رنگ ها و فناوری های برجسته را با هم ادغام خواهد کرد. تا برترین و واقعی ترین صحنه ها را ایجاد کند. QLED یک تکنولوژی تابشی است. تابشی یا ساطع‌کننده به تکنولوژی‌هایی گفته می‌شود که در آن‌ ها نور از ابتدا به‌ صورت رنگی تابیده می‌شود. و نیازی به عبور از فیلتری خاص برای به‌ دست آوردن رنگ ندارد.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *