معرفی بهترین کولرگازی

راهنمای خرید کولرگازی

قطعا کولرگازی ها و اسپلیت ها بهترین کالای تهویه هوا مطبوع شناخته شده در بین وسایل گرمایشی و سرمایشی هستند. که تا بحال در منازل و مکان های اداری استفاده کردیم. به همین خاطر انتخاب بهترین مدل و برند نیز می تواند از مهمترین انتخاب ما در خرید این نوع کالا باشد که باید مدنظر قرار دهیم.

در اینجا با موضوع مهمی روبرو می شویم که خریداران را دچار سردرگمی در نوع انتخاب برند و مدل مورد انتخابیشون می باشد.

در این مقاله قصد داریم تا بهترین مدل را در حیطه ی کولرگازی ها و اسپلیت های دو تیکه دیواری را بیان کنیم . که این نوع مدل جز پرفروشترین ها و کاربردیترین ها در بین کولرگازی ها محسوب می شوند . که برای انواع آب و هوایی طراحی شده اند.

راهنمای خرید بهترین کولرگازی

اول از هرچیز بهتره که شما قبل از برند به این فکر کنید که چه مقدار می خواهید هزینه کنید. چون مهمترین عامل خرید یک کولرگازی خوب مقدار هزینه ای است که باید انجام دهید. ودومین عامل موقعیت جغرافیایی است که در انتخاب کولرگازی موثر است. امکان دارد که شما در مناطق شمالی باشید و نیازی به هزینه کردن زیاد برای خرید کولرگازی نداشته باشید.

گزینه های دیگری هم وجود دارند که قبل از خرید باید بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

چه مدلی از کولر گازی را بخریم

انتخاب کولر گازی با پنل زیبا

کولر گازی چند هزار بخریم

چندتا کولر گازی بخریم

کولر گازی با چه کمپرسوری باشد

کولرگازی اینورتر دار بخرم با معمولی

صدای کولر گازی چقدر باشد

چه نوع مدلی را بخرم

کولر گازی پنجره ای :

کولر گازی پنجره ای از نوع  ابتدایی و ساده ترین کولر گازی محسوب می شود.یک سیستم یک تیکه می باشد که تمام اجزای سیکل تبرید در آن قرار دارد. بدین معنی که کمپرسور و فن در یک پک قرار دارد . کولرگازی پنجره ای به راحتی در پنجره و کانال مورد نظر قرار میگیرد، لذا در هنگام خرید تنها باید به ابعاد پنجره ای که قرار است کولر در آن قرار گیرد توجه نمود . قرار گیری این کولر در پشت پنجره بدلیل نزدیک بودن فن و کمپرسور صدای زیادی را ایجاد خواهد کرد. که برای کسانی که با سرو صدای زیاد میانه ای ندارن مناسب نیست و خرید آن به هیچ وجه توصیه نمی شود.

راهنمای خرید کولرگازی

باید توجه کنید که کولر های پنجره ای به نسبت سایر تجهیزات سرمایشی مصرف بالاتری دارند. عموما این نوع کولرها کنترل از راه دور ندارند که می بایست در هنگام خرید به داشتن این امکان توجه نمود.

کولرگازی پرتابل:

کولرگازی پرتابل که آن هم در دسته ی کولرگازی های یک تکه محسوب می شود. در واقع همه ی تجهیزات در یک پک قرار می گیرند. کولرگازی پرتابل همانند بخاری با اتصال لوله ی خرطومی گرمای آن را به بیرون از خانه انتقال خواهید داد. این نوع کولرگازی بخاطر داشتن چرخ براحتی قابل حمل هستند.  این مدل تنها برای محیط های کوچک اجاره ای و موقت با فضای 20 تا 30 متر نهایت کاربرد را خواهند داشت.

کولرگازی ایستاده:

کولرگازی ایستاده برخلاف دو مورد بالا دوتیکه هستند. که پنل اصلی داخل محل قرار میگیرد. و کندانسور آن باید در بیرون از محل قرار گیرد. کولرگازی ایستاده بخاطر قدرت بالای آن در پرتاب باد و نیز سرمایش و گرمایش زیاد بهترین گزینه برای سالن های بزرگ و وسیع می باشد. خاطرنشان شود که این نوع کولرگازی ها همانند کولرگازی های متحرک  براحتی قابل نقل و انتقال نیست.

کولرگازی اسپلیت:

کولرگازی اسپلیت از نوع دو تیکه می باشد. که قسمت موتور ان در بیرون از محیط قرار می گیرد و در کاهش صدا بسیار موثر خواهد بود. اگر به فضای درون اهمیت می دهید این نوع کولر به نسبت دیگر کولرگازی ها فضای خیلی کمی را اشغال خواهد کرد دواقع روی دیوار نصب خواهد شد. این واقعیت وجود دارد که در سیستم اسپلیت به دلیل اینکه دستگاه سردکن آن جدا از کمپرسور است. این امکان را به تولیدکنندگان داده که کولر گازی هایی با قدرت بالاتر بسازند. که بتواند محیط بیشتری را تهویه کند. که در مقایسه با کولرگازی پنجره ای و قابل حمل این ظرفیت بسیار بالا بوده و چشم گیر است.

کولرگازی و اسپلیت دیواری

انتخاب کولرگازی با پنل زیبا

مطمئنا زیبایی پنل می تواند همانند یک ویترین مغازه بنظر بیاد که هر چقدر زیباتر تزیین شده باشد جذابیت بیشتری هم خواهد داشت. بنابراین زیبا بودن پنل رابطه ی مستقیمی با قیمت نهایی آن دارد.

کولرگازی چندهزار بخرم

یکی از مسائل مهم برای خرید کولرگازی ظرفیت اسپلیت متناسب با محیط می باشد که باید مورد توجه قرار بگیرد. انواع کولر های گازی مثل داکت اسپلیت ، اسپلیت های پنجره ای ، دیواری ، اینورتر یا غیر اینورتر دارای ظرفیت های مختلفی هستند بنابراین باید دقت لازم را داشته باشید. زیرا پس از نصب کولر گازی تعویض آن غیر ممکن است. توجه به این عدد شاید مهم‌ترین مولفه‌ای باشد که برای خرید کولر باید در نظر داشته‌ باشید. اگر ظرفیت خنک‌ کنندگی کولری که انتخاب می‌کنید کمتر از سطح نیازتان باشد، با مشکل عدم کارایی کافی مواجه خواهید شد. و محیط‌تان آن‌طور که انتظار دارید خنک نخواهد شد. چنانچه کولری با ظرفیت بیشتر از نیازتان تهیه کنید، مجبور هستید زودبه‌زود آن را خاموش کنید تا از سرما یخ نزنید! به‌علاوه بحث مصرف بیش‌ از حد انرژی هم سر راهتان خواهد بود

واحد اندازه گیری ظرفیت کولر های گازی

راهنمای خرید کولر گازی : مورد دیگر برای راهنمایی خرید کولر گازی بی تی یو یا BTU یکای اندازه گیری ظرفیت اسپلیت است. که نشان دهنده میزان سرمایش دستگاه در واحد زمان است. و این به معنای آن نیست که دمای باد کولر خنک تر است بلکه میزان سرمایی که وارد محیط میکند بیشتر است. محاسبه BTU توسط ریاضیات قابل انجام است. میزان ظرفیت کولر گازی شما بسته مساحت و نوع  فضا و شرایط آب و هوایی متفاوت است . در اینجا برخی از ظرفیت های کولر گازی نسبت به مساحت فضا را ذکر میکنیم

ظرفیت BTU/h     مساحت (مترمربع)

۱۰۰۰۰  ۳۰-۳۶

۱۲۰۰۰  ۳۷ -۴۰

۱۶۰۰۰  ۶۰-۷۰

۱۸۰۰۰  ۷۵-۸۰

۲۴۰۰۰  ۱۱۰-۱۴۰

۲۸۰۰۰  ۱۷۰-۲۰۰

عوامل موثر در تعیین ظرفیت اسپلیت؟

 ظرفیت هایی که در بالا گفته شد به صورت تقریبی هستند. و عوامل دیگری نیز در تعیین ظرفیت کولر گازی وجود دارند. که باید آنها در نظر گرفت در اینجا برخی از این عوامل شرح میدهیم و شما میتوانید با در نظر گرفتن آنها اسپلیت مناسب تری خریداری کنید.

میزان رفت و آمد

میزان رفت و آمد در یک فضا از عوامل موثر در ثابت ماندن دمای محیط است. هر چه که رفت و آمد در فضا بیشتر باشد باید کولرگازی با ظرفیت های بالاتر انتخاب کرد. علاوه بر میزان رفت و آمد باید از عایق بودن در و پنجره نیز اطمینان حاصل کرد.

آب و هوا

آب و هوا در عملکرد کولر گازی بسیار موثر است.  برای مناطق جنوبی کشور که از آب و هوای بسیار گرم برخودار هستند. باید کولرهای گازی با ظرفیت حداقل ۱۸۰۰۰BTU انتخاب کرد. کولرهای گازی حاره ای یکی از انواع کولرهای گازی موجود مخصوص مناطق جنوبی و با آب هوای گرم هستند.

تعداد افراد حاضر در فضا

تعداد افراد حاضر در فضا یکی دیگر از این عوامل است. هر چه تعداد افرادی که در یک فضا حضور دارند بیشتر باشد باید به مراتب ظرفیت کولر گازی را افزایش داد.  معمولا این میزان به ازای هر نفر ۶۰۰BTU میباشد. که مازاد بر ظرفیت اسپلیت باید در نظر گرفته شود.

آفتاب گیر بودن فضا

آفتاب گیر بودن فضا یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در میزان سرمایش اسپلیت است. اگر فضای شما به شدت آفتابگیر باشد باید میزان ۱۰۰۰BTU به ظرفیت فعلی کولرگازی اضافه گردد. و اگر فضای شما در اکثر موارد سایه است در نظر گرفتن این مورد لازم نیست.

ارتفاع سقف

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در میزان ظرفیت کولرگازی ارتفاع سقف است. ارتفاع سقف ساختمان به طور معمول بین ۲٫۷ متر تا ۳٫۰ متر است. در صورتی که ارتفاع سقف از اندازه گفته شده بیشتر باشد باید ظرفیت اسپلیت نیز افزایش یابد.

دستگاه ها و فضا های گرما زا

وجود فضا ها و دستگاه های گرمازا در میزان سرمایش کولر گازی موثر است. در منزل آشپزخانه به دلیل پخت و پز و وجود اجاق گاز جزء فضاهای گرمازا محسوب میشود. و برای فضاهای مجاور با آشپزخانه باید اسپلیت با ظرفیت بالاتر انتخاب کرد.

گردش هوا

گردش هوای مناسب در فضا سبب تسریع سرمایش میگردد. فضاهایی که در آن گردش هوا به سختی انجام می پذیرد نیاز به کولر گازی هایی با ظرفیت بالاتر یا اضافه کردن پنل داخلی می باشند. معمولا برای ایجاد گردش هوا از چند پنل داخلی استفاده میگردد که در طول فضا با فاصله معین نصب میگردند.

۴ – بهتر است چند تا کولر گازی بخریم

جواب این سوال را بهتر است از یک کارشناس بگیرید. اگر این کار را نکنید، ممکن است مثلا یک کولر ظرفیت بالا بخرید و آن‌طور که انتظار دارید جواب مثبتی نگیرید. و بعدا متوجه شوید. شاید دو کولر با ظرفیت‌های پایین‌تر می‌توانست بهتر پاسخگوی نیازتان باشد. گاهی هم خرید چند کولر اشتباه است. و یک کولر تکی هم جوابدهی بالایی خواهد داشت. برای تعیین این موضوع و مشخص کردن اینکه به چه قدرتی از هر کدام نیاز دارید هم به تشخیص متخصص بازمی‌گردد

 ۵ – کولرگازی دارای چه کمپرسوری باشد

کمپرسور یا موتور در هر دستگاهی مانند قلب تپنده آن سیستم عمل می‌کند. ویکی از حیاتی‌ترین قطعات آن محسوب می‌شود. دستگاه‌های تهویه مطبوع هم از این قاعده مستثنی نیستند. و باید کولر گازی با بهترین کمپرسور را خردیداری کنیم.

کمپرسور پیستونی

در این نوع کمپرسور از یک پیستون که داخل سیلندر است برای فشرده کردن مبرد استفاده می شود. ظرفیت کمپرسور پیستونی معمولا بین ۱۶۰۰۰ تا ۳۷۰۰۰ بی تی یو و یکی از مهمترین عیب های آنها تولید صدای زیاد است. به کمپرسور پیستونی ، کمپرسور رفت و برگشتی نیز میگویند.

کمپرسور روتاری

کمپرسور روتاری دارای مکانیزم جابجایی مثبت و از نوع چرخشی است. معمولا در جاهایی که حجم فشار و هوا بالاست از کمپرسور روتاری به جای پیستونی استفاده میشود.

کمپرسور روتاری را با ظرفیت های ۶۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ بی تی یو تولید میکنند. کمپرسور روتاری صدای کمتری تولید میکنند. و مصرف بهینه تری دارند .

کمپرسور اسکرول

به کمپرسور اسکرول، مارپیچی نیز می گویند. حرکت مخالف دو مارپیچ داخلی سبب فشرده شدن گاز می شود. بدین صورت که یکی از مارپیچ ها ثابت و دیگری متحرک می باشد. و حرکت حلزون متحرک سبب فشرده شدن گاز میشود.

بهترین کمپرسور برای کولرگازی؟

راهنمای خرید کولر گازی : در بین کمپرسورهای کولر گازی کمپرسور اسکرول (scroll) بهترین کمپرسور کولر گازی می باشد. که بهترین عملکرد را نسبت به کمپرسورهای روتاری و پیستونی دارند ولی خیلی کمتر استفاده می شوند. و کمپرسور روتاری جزو پرکاربردترین کمپرسورهای کولر گازی می باشد.

۶ – کولر گازی اینورتر دار بخریم یا معمولی

گزینه ی بعدی راهنمای خرید کولر گازی اینورتر بودن است .اینورتر بودن قابلیتی است که به واسطه‌ی یک برد الکترونیکی به کمپروسور اضافه می‌شود. و در تمام کمپرسورها می‌توان از اینورتر بهره برد.

در کولرهای غیر اینورتر زمانی که دمای محیط به حد دلخواهی که به دستگاه داده‌ایم برسد، کمپرسور خاموش می‌شود. با گذشت زمان و هنگامی‌که دمای محیط زیاد شد، کمپرسور دوباره شروع به کار می‌کند. در این کولرها تنها دو حالت برای کمپرسور و موتور وجود دارد: یا روشن است یا خاموش. اما کمپرسورهایی که به سیستم اینورتر مجهز هستند، در هنگام رسیدن به دمای مطلوب کمپرسور را خاموش نمی‌کنند. و تنها دور موتور را کاهش می‌دهند؛ به همین دلیل به موتورهای با دور متغیر معروف هستند.

تفاوت کولرگازی معمولی با اینورتر

قیمت :  اولین و مهمترین تفاوت آنها در قیمت کولر گازی است که نوع اینورتر گران تر از معمولی است.

انرژی مصرفی  : در نوع اینورتر چون دیگر نیازی به خاموش و روشن کردن کمپرسور به منظور حفظ تعادل دمای محیط نیست. مصرف انرژی کول گازی اینورتر کمتر از نوع معمولی است. در نتیجه باعث کمتر مصرف شدن برق می شود.در اینجا می توان گفت اگر چه قیمت اینورتر نسبت به معمولی بیشتر است. اما این ما به تفاوت با مصرف انرژی کمتری که دارد جبران می شود.

بازسازی و تعمیرات : کولر گازی های اینورتر چون دارای سیستم پیچیده تری هستند. موقع سرویس و تعمیر کولر گازی هزینه زیاد تری را نسبت به معمولی در بر خواهد داشت. و حتما باید توسط تعمیرکار کولر گازی تعمیر و سرویس شود.

سرعت سرد سازی : یکی دیگر از این تفاوت ها در سرعت تولید هوای سرد است که در نوع اینورتر بیشتر از نوع معمولی است.

صدای کمتر : به دلیل اینکه کمپرسور کولر گازی اینورتر به صورت مستمر خاموش و روشن نمی شود علاوه بر مصرف برق کمتر صدایی کمتر از این کولر گاز به گوش میرسد زیار استارت شدن هر باره کولر گازی های معمولی صدایی به دنبال خواهد داشت.

۷ – میزان برق مصرفی کولرگازی چقدر باشد؟

راهنمای خرید کولر گازی : در مورد نوع برق مصرفی حتما مفصل تحقیق کنید. همان‌طور که در ابتدا هم گفتیم، مصرف برق کولرهای پنجره‌ای خیلی زیاد است. و دلیل اصلی ارزان بودن‌ شان هم همین مصرف زیاد است. همان‌طور که مصرف بنزین در مورد خودروی زیر پایتان مهم است، لطفا در مورد مصرف برق کولری که قرار است حداقل به مدت سه ماه شب و روز روشن باشد، وسواس به خرج دهید. کمپرسورِ کولرها هم در طول زمان با بهینه‌ سازی‌هایی همراه شده‌اند که به مصرف کمتر برق منجر می‌شود. به اینورتر بودن حتما دقت کنید و فاکتور بعدی را هم حتما در نظر داشته ‌باشید.

اما در مورد اینکه برق مورد نیاز کولرتان چطور باید تامین شود هم از قبل تحقیق کنید. اکثر کولرهای خانگی با برق تک‌فاز کار می‌کنند و برخی هم به برق سه‌فاز نیاز دارند. برای کولرهای پنجره‌ای و اسپلیت، همان برق تک‌فاز هم کفایت می‌کند؛ اما در مورد کولرهای ایستاده و آن‌هایی که برای فضاهای شلوغ طراحی می‌شوند، به برق سه‌فاز نیاز خواهید داشت.

۸ – به میزان سطح انرژی کولر گازی دقت کنید

راهنمای خرید کولر گازی : بله، حتما دقت کنید. این فاکتور به معنای میزان بهره‌وری انرژي الکتریکی (Energy Efficiency Ratio) است. از این معیار می‌توان فهمید کولر مورد نظر، چه مقدار از انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل می‌کند. به هر میزان که EER بیشتر باشد، دستگاهِ خنک‌کننده‌ی بهتری خواهیم داشت. ترکیب EER بالاتر و اینورتر خوب‌تر در یک کولر، می‌تواند یک دستگاه الکتریکی با بازده‌ بالا بسازد.

در صورتی که از یک کولرگازی ۱۸۰۰۰ Btu/h با گرید  A به جای کولری با گرید G استفاده شود بیش از ۴۰درصد در میزان مصرف برق و هزینه آن صرفه جویی خواهد شد؛ و در صورتیکه از یک کولر با گرید A به جای کولری با گرید D استفاده شود این صرفه جویی به میزان ۲۵ درصد خواهد بود. در جدول زیر میزان صرفه جویی در صورت جایگزین شدن هر یک از گرید ها با گرید A ارائه شده است.

میزان صرفه جویی گروه بازده مصرف انرژی

 ۱۱%    B – A

  ۱۹%   C – A

 ۲۵%    D – A

۳۲%     E – A

۳۶%     F – A

بیش از ۴۰%       G – A

۹ – پرتاب باد کولر گازی چقدر باشد

راهنمای خرید کولر گازی : پرتاب باد یعنی یک کولر تا چه فاصله‌ای می‌تواند باد خنک را انتقال دهد. به همین سادگی. معمولا فروشندگان کولر گازی از عددی بر حسب متر استفاده می‌کنند و درست‌ش هم همین است. مثلا گفته می‌شود پرتاب باد این کولر ۱۰ متر است و آن یکی تا ۲۰ متر پرتاب باد دارد. مسلم است که پرتاب باد بیشتر به معنی بهتر بودن کولر است. سعی کنید کولری با حداقل پرتاب باد ۱۰ متر تهیه کنید. برخی از مدل‌های جدید فناوری‌هایی را به کار گرفته‌اند که باد را تنها در جهتی که افراد نشسته‌اند، هدایت می‌کند.. و زمانی که کسی درون اتاق نباشد، قدرت را به حداقل می‌رسانند تا برق کمتری مصرف شود. و این مورد می توانید بهره وری خوبی داشته باشد.

۱۰ – میزان صدای کولر گازی

راهنمای خرید کولر گازی : به دنبال خرید کولر گازی با حداقل صدا باشید . صدای کولر گازی یکی از عواملی می باشد که هنگام خرید باید به آن دقت زیادی شود.اما از کجا بدانیم که کولر گازی چقدر صدا دارد؟ خیلی ساده می‌توان به عدد دسی‌بل (db) کولر دقت کرد. کمتر بودن این شاخص به معنای کم‎ صداتر بودن است. این عدد را همه‌ی سازنده‌ها در کاتالوگ محصولات خود عنوان می‌کنند.

۱۱ – با گارانتی بخریم یا بدون گارانتی؟

راهنمای خرید کولر گازی: برخی از کولرگازی ها تنها در بازار آزاد و بدون گارانتی یافت می‌شوند. (معروف‌ترین آنها کولر جنرال طرح لبخند با جعبه‌ی نارنجی است) و برخی دیگر، هم با گارانتی و هم بدون گارانتی قابل خرید هستند. مثلا کولر سامسونگ و ال‌جی و اُجنرال را با گارانتی و بدون گارانتی وجود دارند. خرید کولر با گارانتی مزایایی دارد که باعث می‌شود بتوان وجود نمونه‌ی مشابه بدون گارانتی را در عین حالی که قیمت کمتری دارد نادیده گرفت. مهم‌ترین نکته‌ این است که بیشتر کولرهای اسپلیت بدون گارانتی، فاقد لوله‌های مسی هستند و برای نصب کولر علاوه بر دستمزد نصاب، باید هزینه‌ی این لوله‌ها را هم پرداخت کنید. گاهی اوقات هم کولرهای بدون گارانتی در حالتی به دست شما می‌رسند که گاز خنک‌ کننده‌شان تخلیه شده ‌است و برای پرکردن گاز مخزن هم باید دست به جیب شوید.

در کنار ویژگی‌های مطرح‌شده، باید به قابلیت‌های دیگری هم توجه داشت. اینکه کولر گازی مورد نظر، بادگردان چندجهته دارد یا ندارد. برخی از کولرها تنها می‌توانند باد را به بالا و پایین هدایت کنند. و برخی دیگر، چپ و راست را هم پوشش می‌دهند. تایمرهای خاموش کردن (زمان خواب) و روشن شدن در زمان دلخواه بسیار کاربردی هستند. قابلیت جدیدی هم برای دور کردن پشه و مگس و حشرات موذی به کولرها اضافه شده ‌است . که می‌تواند برای عده‌ای جالب باشد. راستی حتما به ریموت کنترل کولری که می‌خرید (در صورت ریموت داشتن) دقت کنید. با بعضی از ریموت‌ها خیلی راحت می‌توان کولر را کنترل کرد و برخی دیگر به چند ساعت جلسه‌ی آموزشی نیاز دارند.

۱۲ – کدام برند کولر گازی را بخریم

هنگام خرید کولر گازی همه ی موارد بالا را بررسی کنید اما امروزه پرفروش ترین و بهترین برندهای کولر گازی اجنرال – جنرال – گری – ال جی –می باشد.

۱۳- در کدام منطقه با کدام آب و هوا زندگی می کنید

راهنمای خرید کولر گازی : در صورتی‌ که مردم در هنگام خرید به مشخصات کولرهای گازی توجه کرده و کولرهایی متناسب با اقلیم آب و هوایی خود انتخاب نمایند، نه تنها عمر کولر خود را افزایش می دهد، بلکه باعث کاهش مصرف برق و هزینه‌های مربوط به آن می‌شوند.

بر اساس این گزارش، کولرهای گازی به سه کلاس آب و هوایی معتدل (T۱)، خنک (T۲) و گرمسیری (T۳) تقسیم می‌شوند. کولرهایی که دارای کلاس آب و هوایی گرمسیری هستند درمناطق گرمسیر مانند هرمزگان، بوشهر، خوزستان وسیستان بلوچستان استفاده می‌شوند. نوع کلاس آب وهوایی هر کولر بر روی برچسب انرژی آن درج شده است.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *