راهنمای استفاده از ریموت کنترل کولر گازی

حالت های مختلف کولر گازی

برنامه های کولر گازی

استفاده از ریموت کنترل یکی از دغدغه های اکثر مردم می باشد . البته تولیدکنندگان برای راحتی کار و زود فهم بودن نحوه ی استفاده از ریموت کنترل از نماد های مختلف در ریموت های خود استفاده کرده اند. بنابراین برای کارکرد و استفاده از کولر گازی باید نماد های کنترل از راه دور ریموت را بشناسید. چنانچه از هر یک از برندهای مختلف کولر گازی از جمله ال جی، سامسونگ، اُجنرال ، گری و … استفاده می کنید؛ ما در این مقاله سعی کرده ایم راهنمای کاملی از چگونگی استفاده و نحوه کار کرد دکمه های ریموت کنترل و همچنین همه ی حالت های کولر گازی را شرح دهیم. تا آخر مطلب با ما همراه باشید.

راهنمای ریموت کنترل کولر گازی

امکان دارد بعضی از نمادها برای مردم مبهم و نامعلوم باشد و از این جهت کار با ریموت بسیار مشکل خواهد بود. اما با نگاه کردن راهنمای آن می توانند با ایجاد تصویری در ذهنشان برای همیشه این نماد را ثبت کنند و در ریموت کنترل های متفاوت نیز قابل استفاده خواهد بود. ما در این وبلاگ در نظر داریم تا در مورد معانی دکمه ها و تغییر در برنامه ها از رایج ترین علائم تا مبهم ترین ها را توضیح دهیم. به طور خلاصه می توان گفت صدها کولر گازی برای انتخاب وجود دارند که هر یک دارای نمادهای متفاوتی هستند، در صورتی که برخی از این نمادها کاملاً استاندارد هستند و در همه ی کولر گازی ها وجود دارند و به معرفی آنها می پردازیم.

راهنمای ریموت کنترل کولر گازی

راهنمای ریموت کنترل کولر گازی

حالت های کولر گازی

دکمه On و Off

روشن/خاموش: همانطور که در تصویر پایین مشاهده می نمایید معمولا این نماد با یک میله عمودی و رنگ قرمز نشان داده می شود و برای شروع به کار کردن کولر گازی و همچنین خاموش کردن آن به کار می رود.

دکمه on و  off کولر گازی

دکمه on و off کولر گازی

Plus و Minus (+ و -)

این دو دکمه که در کنار هم قرار می گیرندو در سایر وسایل خانگی مثل یخچال فریزر که دارای صفحه نمایش هستند نیز موجود است و بر روی هر ریموت کنترل کولرگازی نیز وجود دارند. استفاده عمده آن ها معمولاً در تنظیمات دما است به طور مثال اگر می خواهید دمای اتاق را افزایش دهید دکمه plus را فشار دهید و در تابستان های گرم می توانید دکمه منفی را فشار دهید تا فضای اتاق خنک شود.

دکمه on و  off کولر گازی

دکمه مثبت ومنفی 

حالت cool در کولر گازی

حالت خنک: این عملکرد یکی از پر کاربرد ترین حالت ها در کولرگازی است که در خنک سازی سریع محیط از این دکمه استفاده می شود. در این حالت کمپرسور شروع به کار کردن می کند و هوای سرد را به داخل اتاق می راند.

حالت cool در کولر گازی

حالت mode در کولر گازی

حالت سرعت fan در کولر گازی

حالت فن: این حالت برای مواقعی کاربرد دارد که شما نیازی به هوای بسیار خنک ندارید و همین که یه ذره از هوای اطراف را خنک سازد برای شما کفایت می کند. در این حالت فن داخلی دستگاه مانند یک فن معمولی عمل خواهد کرد. و از مهمترین مزیت های آن صرفه جویی در مصرف برق به دلیل عدم عملکرد کمپرسور می باشد.

حالت سرعت fan در کولر گازی

عملکرد سرعت فن

حالت Heat در کولر گازی

حالت گرما: در این حالت تصویر خورشید بر روی ریموت ظاهر شده است. از این حالت برای فصل سرد سال استفاده می شود. البته این حالت فقط بر روی ریموت کولرگازی هایی وجود دارد که این قابلیت را داشته باشند. در این حالت کمپرسور بجای هوای سرد هوای گرم تولید می کند.

حالت Heat در کولر گازی

حالت heat در کولر گازی

حالت Auto در کولر گازی

عملکرد خودکار: این عملکرد وظیفه حفظ دمای مطلوب را پس از رسیدن به دمای تنظیم شده مورد نظر فرد می باشد که همچنین در هر دو حالت گرمایشی و سرمایشی کار می کند. در حالت خودکار به طور مثال پس از رسیدن به دمای مطلوب کمپرسور خاموش می شود و فقط فن کار می کند و همچنین با تغیر دما مجدداً کمپرسور شروع به کار می کند و دما را تنظیم می نماید.

حالت Auto در کولر گازی 

حالت Auto در کولر گازی 

بهترین حالت های کولر گازی

حالت dry در کولر گازی : عملکرد این حالت بدین صورت است که در روزهای بارانی و شرجی رطوبت محیط را گرفته و محیط را خشک و خنک نگه می دارد. به طور خلاصه حالت خشک (dry) در کولر گازی به عنوان رطوبت گیر هوا عمل می کند. در این حالت فن با سرعت کم به طور مداوم کار می کند و کمپرسور تا زمانی که سنسور رطوبت داخلی میزان رطوبت را به اندازه کافی تشخیص داد کار می کند و سپس خاموش می شود. 

حالت Sleep در کولزرگازی : حالت خواب که در هر دو عملکرد گرمایشی و سرمایشی وجود دارد. با استفاده از این حالت برای خاموش شدن کولرگازی می توانید روی حالت sleep قرار دهید تا بصورت خودکار خاموش شود. به طور مثال در هنگام خواب می توانید کولر گازی را بر روی این حالت قرار داده که  بعد از مدت زمان تنظیم شده دستگاه خاموش می شود. و دیگر لازم نیست تا صبح بصورت مداوم روشن باشد.

چرخش عمودی هوا در کولر گازی (Vertical air Swing)

چرخش عمودی هوا: بر روی کنترل دکمه ای به نام Swing  قرار دارد که جهات حرکت باد را مشخص می سازد این نماد نشان دهنده تنظیم نوسان هوا به صورت عمودی و در سه حالت ثابت، نوسانی یا خودکار می باشد. 

 چرخش افقی هوا در کولر گازی (Horizontal air swing)

نوسان حالت افقی: این نماد مشابه نماد چرخش عمودی هوا نشان دهنده تنظیم نوسان افقی هوا به صورت افقی می باشد.

دکمه timer در کولر گازی

دکمه تایمر این امکان را فراهم می کند که فرد به دلخواه زمان را برای روشن شدن یا خاموش شدن و یا هر دو با استفاده از دکمه های + و –  تنظیم کند.

دکمه Quite در کولر گازی

دکمه quite در کولر گازی با کم کردون دور فن و کمپرسور دستگاه باعث کنترل صدا و لرزش و کارکرد آرام می شود که فقط در کولر گازی های دارای سیستم اینورتر وجود دارد.

دکمه توربو (turbo) در کولر گازی

خنک کننده توربو:وجود علامت توربو بر روی ریموت نشان از خنک سازی سریع محیط می باشد این قایلیت دور موتور را در این کولرگازی به حداگثر توان می رساند. و فن سرعت بیشتری پیدا می کند و محیط را در بین 15 تا 30 دقیقه کاملاً خنک می سازد.

دکمه temp در کولر گازی

دکمه temp که با نام تنظیم درجه حرارت اتاق نیز شناخته می شود برای تنظیم دما به دلخواه فرد مورد استفاده قرار می گیرد. دمای توصیه شده به طور معمول 23  تا 25 درجه سانتی گراد می باشد که در این بازه  دمای استاندارد ، بدن شما نه عرق می کند و نه به گونه ای می شود که احساس سرما کنید. در این حالت صرفه جویی برق را هم به دنبال خواهد داشت.

دکمه ifeel در کولر گازی

در برخی از برندهای کولر گازی بر روی ریموت کنترل دکمه ifeel یا I feel یا feeling وجود دارد که یک سنسور برای تشخیص دمای محیط می باشد. این سنسور دمای محیط را بر اساس تعداد افراد حاضر در محیط تشخیص می دهد و به برد دستگاه ارسال می کند و سپس دمای اتاق را طبق دمایی که تشخیص داده است تنظیم می کند.

دکمه Health در کولر گازی

حالت سلامت یا قابلیت Health mode که در کولر گازی های امروزی و جدید تعبیه شده است و به شکل یک برگ سبز رنگ نشان داده می شود بسیار کاربردی و پرطرفدار است. فعال کردن حالت Health Mode کولر گازی باعث شده که مولکول های اکسیژن یونیزه شوند و بار منفی باردار شوند و به داخل هوای محیط پمپ شوند در نتیجه با از بین بردن باکتری ها و مواد مضر هوا ضد عفونی می شود و هوایی تمیز و مطبوع در اتاق جریان پیدا می کند. 

دکمه Eco در کولر گازی

این دکمه در هر ریموت کنترل جدید و مدرن وجود دارند. دکمه eco که در کولر گازی های دارای تکنولوژی اینورتر وجود دارد با فشردن آن کولرگازی با کمترین مصرف انرژی دمای اتاق را به دمای مورد نظر می رساند. مصرف برق زیاد یکی از دغدغه های کاربران است که با وجود قطعه ی اینورتر در درون کولرگازی های جدید این مشکل نیز تا حد زیادی رفع شده است.

دکمه clean در کولر گازی

این دکمه با نام های clean یا auto clean یا self clean در ریموت کنترل کولر گازی ها برای جلوگیری از رشد باکتری های درون پنل داخلی کولر گازی کاربرد دارد. نحوه  کارکرد حالت clean به این گونه می باشد که در دور کم فن کولر گازی به مدت 15 تا 30 دقیقه فعال می شود و با خشک کردن و گرفتن رطوبت داخل پنل کولر گازی بوی نا مطبوع را از بین می برد.

Follow Me در کولر گازی

حالت follow me در کولر گازی این امکان را به شما می دهد که دمای محیط پیرامون اطراف را کنترل کنید و به دمای دلخواهتان برسانید، به طور مثال ریموت کنترل کولر گازی را بر روی دمای دلخواهتان تنظیم کنید و آن را نزدیک جای خودتان قرار دهید تا دمای آن نقطه را اندازه بگیرد و دمای اتاق را طبق همان درجه که تنظیم کرده اید ثابت نگه دارد.

تنظیمات کولر گازی

برای تنظیم کولر گازی خود ابتدا دکمه روشن/ خاموش (on/off) را فشار دهید و کمی صبر کنید تا دستگاه روشن شده و کمپرسور شروع به کار کند سپس با استفاده از دکمه ی mode یکی از حالت ها را انتخاب کنید بعد با فشار دادن دکمه ی temp دمای دلخواه را انتخاب و با دکمه های + و – دما را کم و زیاد کنید. همچنین برای تنظیم سرعت چرخش فن از دکمه fan speed استفاده کنید. به طور کلی کارایی کولر گازی به این صورت است که پس از رساندن دمای محیط به دمای موردنظر تنظیم شده، خاموش شده و فقط فن شروع به کار می کند تا هنگامی که دوباره دمای محیط تغیر کند کمپرسور مجدداً روشن می شود و برای ثابت نگه داشتن هوای اتاق کار می کند.

اگر می خواهید زمان کولر گازی را تنظیم کنید دکمه timer را فشار دهید تا امکان خاموش و روشن شدن دستگاه به صورت زمان دار فراهم  شود و می توانید برای خاموش شدن یا روشن شدن دوباره یا هردو به کولر گازی زمان دهید به طوری که بعد از فشار دادن دکمه timer، از دکمه set  برای روشن شدن و دکمه off برای خاموش کردن استفاده کنید و همچنین با دکمه های + و – زمان دلخواهتان را تنظیم کنید. چنانچه نمی خواهید زمان روشن و خاموش شدن کولرگازی را تنظیم کنید پس از فشار دادن دکمه تایمر (timer) دکمه clear را فشار دهید تا تنظیمات تایمر لغو شود.    

تنظیم بهترین دمای سرمایشی در کولر گازی

در طول روزهای گرم تابستان بهترین درجه برای کولر گازی 23 تا 25 درجه سانتی گراد می باشد که از لحاظ مصرف انرژی نیز این بهینه ترین و مناسب ترین دمای سرمایشی در تابستان است. این درجه برای زمانی است که داخل خانه به سر می برید که دمای بیرون هم معمولا در تابستان 35 درجه باشد، چنانچه خواستید بیرون بروید می توانید درجه کولر گازی را 3 تا 4 درجه بالا ببرید و بر روی 28 درجه سانتی گراد قرار دهید تا در مصرف انرژی هم صرفه جویی شود. 

تنظیم بهترین دمای گرمایشی در کولر گازی

در روزهای زمستان بهترین درجه برای کولر گازی 26 تا 29 درجه سانتی گراد می باشد که با قرار دادن بر روی این درجه محیط دارای دمای متعادلی خواهد بود و زیاد گرم نمی شود. هر چند خیلی از کاربران این دما بنظرشان کم می آید. اما باید بدانند که طبق استانداردها این درجه مناسب ترین دمای گرمایشی در زمستان می باشد.

علت کار نکردن ریموت کنترل کولر گازی

کار نکردن ریموت کنترل می تواند دلایل مختلفی داشته باشد قبل از هر چیزی از سالم بودن باتری ها مطمئن شوید و باتری ریموت کنترل را عوض کنید. سپس برای تشخیص سالم بودن ریموت کنترل کولر گازی می توانید چشمی کنترل را روبروی دوربین گوشی خود بگیرید و یکی از دکمه های آن را فشار دهید، اگر از چشمی ریموت کنترل نور قرمز یا بنفش ساطع شد، کنترل سالم است در غیر این صورت مطمئن باشید که ریموت مشکل دارد. در این میان اگر کنترل هنگ کرد آن را ریست کنید. در بعضی از ریموت ها یک دکمه بسیار ریز وجود دارد که باید با استفاده از یک شیء نوک تیز مانند سنجاق آن را فشار دهید تا ریموت ریست شود.

اگر بعد از بررسی ریموت کنترل مشخص شد که سالم است علت کار نکردن کنترل را در کولر گازی جستجو کنید. در ابتدا چک کنید که چشمی کولر گازی مشکلی نداشته باشد به طور مثال ممکن است یک لکه رنگ یا آلودگی چشمی کولر گازی را پوشانده باشد و مانع رسیدن اشعه ی مادون قرمز از ریموت کنترل به دستگاه شود. در آخر بعد از بررسی های انجام شده چنانچه ریموت کنترل کار نکرد مشکل مربوط به برد الکتریکی کولر گازی می باشد که احتمالاً اطلاعات را پردازش نمی کند یا اصلاً سیگنال را دریافت نمی کند در این حالت باید از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید تا مشکل را به طور اصولی حل کند.

دفترچه راهنمای ریموت کنترل کولر گازی

راهنمای ریموت کنترل کولر گازی

تا زمانی که دفترچه راهنمای ریموت کنترل کولر گازی خود را مطالعه نکنید و با کارکرد دکمه ها و حالت های مختلف ان آشنا نشوید، این احتمال وجود دارد که فقط از روشن/خاموش کردن و حالت های گرمایشی و سرمایشی کولر گازی خود آگاه شوید بنابراین پیشنهاد می کنیم دفترچه راهنمای کولر گازی را مطالعه کنید.

دفترچه راهنمای ریموت کنترل کولر گازی

کنترل از راه دور کولر گازی با تلفن هوشمند

در حال حاضر بعضی از کولرگازی ها به کنترل از راه دور نیز مجهز شده اند که کار را برای کاربران راحت کرده است.برخی از ویژگی هایی که اضافه شده اند شامل حالت های خنک استاندارد مانند سرعت فن، کنترل پره و … می باشد. اگر می خواهید یک ریموت کنترل رایگان کولر داشته باشید، می توانید از تلفن هوشمند به عنوان کنترل از راه دور کولر گازی استفاده کنید.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *