علت آب ریزی و چکه کردن آب از پنل کولرگازی یا اسپلیت چیست ؟

علت آب ریزش کولرگازی

علت چکه کردن آب از کولرگازی

احتمالا برای خیلی از شماهایی که داخل منزل یا محل کارتان کولرگازی دارید با چکه کردن و آب ریزی از پنل کولرگازی مواجه شده اید. ولی نمی دانید که علت چکه کردن آب چیست و برای رفع آن نمی توانید کاری انجام دهید. تیم فروشگاهی فورکی بازار علت چکه کردن آب از کولرگازی را برای شما توضیح می دهد. و راه حل هایی را پیشنهاد می کند تا خودتان بتوانید به رفع آن بپردازید. پس اگر شما هم با این مشکل مواجه شدید این مطلب را از دست ندهید.

علت چکه کردن آب از کولرگازی
علت چکه کردن آب از کولرگازی

چکه کردن آب از کولرگازی به نحوه عملکرد کولرگازی بستگی دارد که نیاز به توضیح مختصر ان می باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

نحوه عملکرد کولرگازی

در داخل هوا رطوبت بصورت بخار وجود دارد که قابل مشاهده نیست اما این رطوبت زمانی به علت تغییر دما کم کم با انباشت شدن بصورت مایع درخواهد آمد و درنتیجه قابل مشاهده خواهد بود. مثلاً وقتی شما یک لیوان آب‌ خنک را در تابستان بیرون از یخچال می‌گذارید، دور آن شبنم می نشیند و این همان رطوبت هوا است که به دلیل تغییر دما به شکل مایع تغییر حالت می‌دهد. گازها یا مبردهایی که داخل کولرگازی باعث ایجاد سرما می شوند نیز زمانی که کولر شروع به کار می کند از حالت گاز به مایع تبدیل می شوند و این اب داخل یک ناودانی ریخته شده و از طریق لوله درین تخلیه می‌شود. اما ممکن است دلایلی مانع خروج این اب از طریق لوله درین شود و این علت چکه کردن اب از کولرگازی است.

علت چکه کردن اب از کولرگازی و نحوه عملکرد کولرگازی

دلایل چکه کردن آب از کولرگازی

1-مسدود شدن خروجی سینی تخلیه آب با ناودانی کولر

آب حاصل از رطوبت به دست آمده در یک محلی به اسم ناودانی جمع می شود که از طریق لوله ها به بیرون منتقل می شود . اما ممکن است به دلیل کثیفی، تجمع گرد و خاک و پرزها بسته شود و در نتیجه اب تخلیه نمی شود و این می تواند علت چکه کردن اب از کولرگازی شود. به همین دلیل کولرگازی هرچند وقت یکبار بستگی به شرایط آلودگی موجود در محیط سرویس شود.

شما خودتان هم می توانید پنل را باز کرده و ان را تمییز کنید. شما می توانید قاب جلویی پنل را باز کرده تا به لوله درین دسترسی داشته باشید و ان را تمییز کنید. اما در باز کردن قاب جلویی پنل بسیار دقت کنید که خارهای ان نشکند. البته شما از طریق پشت پنل هم می توانید به لوله درین دسترسی داشته باشید اما اگر خودتون نتوانستید این کار را انجام دهید حتما تعمیرکار خبر کنید.

علت چکه کردن اب از کولرگازی-مسدود شدن ناودانی کولر

نکته : در صورتی که خودتان بتوانید انجام دهید در زیر پنل پمپ درین نصب کنید تا آب به آسانی تخلیه شود. البته در صورتی که آگاهی چندانی ندارید بهتر است این کار را به تعمیرکار بسپارید.

2- خروج لوله درین از جای مناسب خود و یا شکستن سینی ناودانی

عدم قرار گرفتن لوله تخلیه آب در جای خود و یا اینکه لوله درین از جای خود خارج شده باشد منجر به سر ریزشدن آب از پنل خواهد شد . و این علت چکه کردن آب از کولرگازی است. در این حالت کولرگازی باید باز و تعمیر شود. دلایلی که موجب این مشکل می شوند عبارتند از تا خوردن لوله درین، مسدود شدن لوله درین، نامناسب بودن شیب شلنگ تخلیه (شلنگ باید دارای شیب ملایم برای تخلیه باشد).

شکستگی در ناودانی هم یک علت چکه کردن آب از کولرگازی است که ترک های آن به شکل یک خط سیاه معلوم است پس این مورد را هم بررسی کنید.

3-کم بودن مقدار گاز کولرگازی

یکی دیگر از موارد چکه کردن آب ناشی از کمبود گاز در کولرگازی است که موجب مختل شدن کلی در عملکرد کولر یا اسپلیت هم می شود. (کمبود گاز موجب یخ زدن فین های پنل داخلی کولر می شود. و زمانی که ان را خاموش کنید یخ ها اب شده و در ناودانی اب جمع می شود و در نهایت سرریز می شود).

4-عدم عایق بودن لوله های کولرگازی

شما اگه وارد استخر سونا شده باشید می بینید که شیشه ها که سطح سردتری به نسبت محیط دارند. رطوبت هوا را جمع می کنند و بصورت قطره قطره آب ریزش می کند. در واقع لوله های کولرگازی نیزبسیار خنک هستند و اگر نتوان آن ها را با عایق پوشاند رطوبت هوا را به خود جذب می کنند. و این مسئله به صورت ریزش آب و به صورت قطره قطره آبریزش می کند. اگر از لوله کشی توکار هم استفاده کنید خیلی عالی است.

5-تراز نبودن پنل کولرگازی در هنگام نصب

یکی دیگر از علل چکه کردن آب عدم ترازبندی پنل بر روی دیوار است. بعد از نصب کولر و تراز کردن آن برای اطمینان خاطر شدن از نصب درست آن بررسی کنید که قسمت جلوی آن خنک تر از قسمت عقب باشد در غیر اینصورت باید جهت نصب درست آن اقدام کنید. با اطمینان از این امر آب به درستی تخلیه می شود و نشت نمی کند. در هنگام نصب پنل روی دیوار حتما از تراز استفاده کنید تا کج بودن ان موجب چکه کردن اب از ناودانی نشود. در این مورد شیب نامناسب علت چکه کردن آب از کولرگازی است.

وبلاگ مربوط به نحوه ی نصب کولر گازی را بخوانید

علت چکه کردن آب از کولرگازی- تراز نبودن پنل

نتیجه کلی

بهترین کار برای جلوگیری ازچکه کردن آب از پنل این است که شما اقدامات پیشگیرانه همانند بررسی منظم ، نگهداری و تعویض قطعات معیوب را انجام دهید. تا بعدا دچار خسارات احتمالی و پرداخت هزینه نشوید. و همچنین با بررسی های دوره ای و سرویس مرتب کولرگازی به طول عمر کولر بیافزایید.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *