در مورد کولرگازی بیشتر بدانید

توجه داشته باشید که همیشه انتخاب یک مارک مشهور همه چیز نیست. همچنین پرداخت پول زیاد هم ملاک نیست، مهم این است که کولرگازی که می خرید رضایت بخش باشد.

امروزه به خاطر کارایی راحتتر و همچنین دسترسی آسانتر به انرژی ها وجود کولر در خانه ها ضروری به نظر می رسد. از میان دو نوع کولرگازی و آبی پرکاربرد در ایران، کولرگازی در بین تاسیسات برودتی از جایگاه خاصی برخوردار است.

زیرا به سرعت از گرمای محیط می کاهد. تاسیسات برودتی سهمی حدود 26 درصد از کل مصرف برق بخش خانگی را به خود اختصاص می دهند. این سهم در شرایط آب و هوایی متفاوت و با توجه به نوع وسیله مورد استفاده می تواند متغیر باشد. نحوه کارکرد کولرها با توجه به آبی و گازی بودن متفاوت است.گروهی به اشتباه تصور می کنند که کولرگازی گران تر از انواع آبی است اما واقعاً این طور نیست.اگر شما یک کولر مثلا شش هزار آبی بخرید، تا حدودی شاید یه مقدار بیشتر پولی را پرداخته اید که دیگران برای خرید کولرگازی پنجره ای پرداخته اند.

برای خرید یک کولرگازی مناسب، باید به نکاتی توجه نمود. برخی از آنها را در ادامه توضیحات مشاهده خواهید کرد. البته برای نکات بیشتر می توانید با تیم فروشگاهی نوین کولر در ارتباط باشید تا نکات بیشتر را به سمع و نظر شما برسانند. تنها می ماند حساسیت شما نسبت به نکات مهم که مسئله ای شخصی است. و اگر کسی به توصیه ها توجه نکند، مقصرخود اوست.

فاکتورهای اولیه

فاکتور های کلی برای خرید کولرگازی و استفاده بهینه از آن، شامل نکات زیر است:

متراژ محل مورد نظر

تعداد پنجره ها

ساعات استفاده از کولرگازی

تعداد افراد ساکن در محیط اطراف کولرگازی

کاربری مکان

انواع کولر گازی

کولرگازی موجود در بازار معمولا در مدل های زیر هستند:

کولرگازی اسپلیت تک پنل

کولرگازی اسپلیت چند پنل (مولتی اسپلیت)

کولرگازی اسپلیت کنجی

کولرگازی پرتابل

کولرگازی پنجره ای

کولرگازی ایستاده

کولرگازی اسپلیت کنسولی، سقفی زمینی

کولرگازی اسپلیت سقفی کانالی(Ceiling Concealed Duct)

کولرگازی اسپلیت کانالی (Ducted Split)

سیستم های پیشرفته (VRF, MDV, DVM)

اطلاعاتی که باید درباره یک کولرگازی داشته باشید عبارتند از:

توان گرمایش وسرمایش هر پنل

نوع کمپرسور کولرگازی

الف: سیلندر پیستونی مخصوص هوای معتدل

ب: سیلندر پیستونی ( تروپیکال ) مخصوص هوای استوائی

ج: روتاری مخصوص هوای معتدل

د: روتاری ( تروپیکال ) مخصوص هوای استوائی

ما برای شهرهایی مانند تهران و مشهد روتاری مخصوص هوای معتدل را پیشنهاد می دهیم. بخاطر اینکه هوای این شهرها در اوج گرما در تابستان از 45 + بیشتر تجاوز نمی کند. و مصرف برق کمپرسور کولرگازی مخصوص هوای معتدل کمتر از تروپیکال می باشد. کمپرسور های تروپیکال تا دمای 67+ به خوبی کار می کنند. و برای شهر های جنوبی کشورمان مانند : اهواز – بندر عباس – کیش و ….. مورد نیاز می باشد . کمپرسور های پیستونی کولرگازی به علت مصرف برق فوق العاده بالا به نسبت روتاری پیشنهاد نمی گردد . ولی مقاومت و قدرت در برابر گرما یکی از مزایای مهم کمپرسور پیستونی می باشد . به همین خاطر پیشنهاد ما استفاده از کولرگازی ها با کمپرسور تروپیکال برای مناطق جنوبی می باشد.

برق مصرفی بر حسب آمپر و توان مصرفی کل برحسب وات

ابعاد و وزن کولرگازی

رده انرژی کولرگازی

میزان صدای کولر گازی در هنگام کار و مواردی از این قبیل

نکات مهم

پیش از آنکه یک مارک خاص را انتخاب کنید و یا بدون هیچ انتخابی به بازار بروید. در مورد ویژگی ها و مشخصات فنی انواع کولر گازی اطلاعاتی کسب کنید. اگر بدون آگاهی کافی راهی بازار شوید، تنها سر در گمی برایتان حاصل می شود. پس اولین کاری که باید کرد کسب اطلاعات است.

به خاطر داشته باشید که سخن دوستان و فامیل و آشنایان و یا حتی شایعات، شاید درباره کیفیت غذای یک رستوران مرجع خوبی باشد. اما قطعاً نمی توان به این گونه سخنان، درباره کولرگازی اطمینان کرد. توجه داشته باشید که شما قرار است پول زیادی راهزینه کنید. پس اطلاعات لازم را از مرجع مطمئن کسب کنید.

توجه داشته باشید که همیشه انتخاب یک مارک مشهور همه چیز نیست. همچنین پرداخت پول زیاد هم ملاک نیست، مهم این است که کولر گازی خوبی بخرید.

درانتخاب نوع و قدرت یک کولرگازی ابعاد اتاق شما بسیار مهم است .گاهی شما برای یک اتاق کوچک کولر گازی با قدرت بالایی خریداری می کنید و بعد مجبور هستید که همیشه آن رادر حالت کم قرار دهید ویا از شدت سرمایش اذیت شوید . درآن هنگام شما پول خود را دور ریخته اید.

توجه داشته باشید که کولرگازی های دیواری یک دستگاه خارجی هم دارند. پس به هنگام خرید این نوع کولرگازی ها به جایی که دستگاه خارجی باید قرار گیرد و نحوه ارتباط ان با دستگاه داخلی هم توجه کنید.

British Thermal Unit بی تی یو چیست؟ BTU

واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می باشد. در تعریف هر بی تی یو میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از 60 درجه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند.

موتور برخی کولرهای گازی برای مناطق جغرافیایی ساخته شده اند .مثلا برخی از آنها ویژه مناطق گرم ومرطوب هستند. که قیمت بالا تری دارند، مانند کولر های گازی با کمپرسور پیستونی تروپیکال. اگر شما در جایی مثل مشهد زندگی می کنید نیازی به این گونه کولر ها ندارید .پس قبل از خرید، نوع استفاده را تعیین کنید تا دچار ضرر نشوید.

برق مصرفی کولرگازی های پنجره ای 2 برابر کولر گازی های اسپلیت است. اگر با حوصله و تحقیق کولر گازی را انتخاب کنید – حتی اگر کمی گران تر باشد که رده برق مصرفی آن A باشد، در طول چند سال این مبلغ از پرداخت قبض جبران خواهد شد.

حالا نوبت خرید کولر گازی است. کوتاه ترین، بهترین و معمول ترین روش خرید کولر گازی پس از مشاوره و جمع آوری اطلاعات و تصمیم گیری نهایی به صورت تلفنی است. فقط کافی است اطلاعات لازم، شامل متراژ محل، تعداد پنجره، ساعات استفاده از کولرگازی و تعداد نفرات ساکن در محیط و … را به کارشناسان فروش اعلام کنید. بقیه کارها به صورت خودکار انجام می گیرد.

چه به بازار بروید و چه تلفنی کولرگازی مورد نظر را تهیه کنید، حتما باید به یک سری از نکات توجه داشته باشید. بدانید که قبل از نصب باید از صحت و سالم بودن کالا مطمئن شوید. که البته می توان از نظرات نصابان شرکت استفاده کرد و و از صحت  دستگاه اطمینان لازم را کسب کرده باشید.

قیمت کولر گازی های اعلام شده از سوی شرکت های داخلی یا خا رجی، به قیمت درب کارخانه، عمده فروش ومصرف کننده تقسیم می شود. همچنین در فصول مختلف سال قیمت ها تغییر می کنند. بهترین کار پرسیدن دقیق قیمت کولرگازی است.

مواظب هزینه های پنهان بعد از خرید کولرگازی باشید. نصب اکثر کولر گازی ها رایگان است ولی هزینه هایی مانند لوله،آهنگری و … برعهده خریدار است. همچنین گاهی از مواقع قیمت قطعات یدکی و دستمزد خدمات بعد از فروش شرکت ها، از خود کولر گازی خریداری شده بیشتر است.

تعداد مراکز نصب سرویس خدمات بعد از فروش شرکت های وارد کننده و تولید کننده کولر گازی مزیتی است نسبت به رقبا.

داشتن دفترچه راهنمایی فارسی و یا لوح فشرده راهنمای استفاده از کولرگازی و یا خدمات دوره ای رایگان، می تواند مزیتی برای انتخاب مارک مورد نظر باشد.

کنترل از راه دور و پنل کولرگازی (در کولر های اسپلیت) توسط برخی از شرکت ها ضمانت نمی شود و یا ضمانت کمپرسور کولرگازی در مدت گارانتی، با قید شرط و اما و اگر است. عبارت “بدون قید و شرط کمپرسور گارانتی می شود” تضمین کننده منافع شماست.

استفاده از مواد ضد زنگ در کولر گازی های اسپلیت باعث طولانی شدن عمر دستگاه وشبکه کندانسور و تبادل سریع گرما وسرما می شود. و در کاهش مصرف برق و راندمان نهایی تاثیر متقابل دارد.

در بعضی از کولرهای گازی اسپلیت علاوه بر سرمایش، گرمایش زا نیز هستند، و از شیربرقی یا المنت استفاده شده که شیربرقی عملکرد و مصرف برق کمتری نیز دارند.

اگر کولر گازی باکنترل ازراه دور می خرید، بهتراست دکمه خاموش و روشن کردن کولر گازی، علاوه بر کنترل روی پنل کولر گازی نیز تعبیه شده باشد. که در مواقعی که ریموت کنترل از کار افتاد ، بتوان از دستگاه استفاده کرد.

شروع ضمانت نامه های کولرگازی اغلب شرکت ها دارای سه گزینه است:

از تاریخ صدور فاکتور

از تاریخ نصب کولر گازی

از تاریخ تولید کولر گازی

شما بهتر است که گزینه دوم را انتخاب کنید.

گروه آب و هوایی کشور عزیزمان ایران عبارتند از:

برای شهرهای معتدل و مرطوب

برای شهرهای گرم و خشک

برای شهرهای گرم و مرطوب

برای هر کدام از گروه های آب و هوایی سه حالت وجود دارد که عبارتند از:

دسته اول: (معتدل و مرطوب)

اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 400 تا 500 بی تی یو

اماکن اداری: برای هر متر مربع 500 تا 700 بی تی یو

اماکن تجاری: برای هر متر مربع 700 تا 1000 بی تی یو

دسته دوم: (گرم و خشک)

اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 500 تا 600 بی تی یو

اماکن اداری: برای هر متر مربع 600 تا 800 بی تی یو

اماکن تجاری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 بی تی یو

دسته سوم : (گرم و مرطوب)

اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 600 تا 800 بی تی یو

اماکن اداری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 بی تی یو

اماکن تجاری: برای هر متر مربع 1000 تا 1200 بی تی یو

مقدار بی تی یو به عوامل آب وهوایی و رعایت استاندارد های مبحث 19 ملی ساختمان نیز مربوط می باشد.

عواملی نظیر:

عایق بندی پنجره ها که ممکن است یک جداره و یا دو جداره باشند.

عایق بندی سقف و دیوار

ساختمان رو به آفتاب باشد و یا بالعکس کمتر در معرض تابش نور خورشید باشد. و عوامل دیگرکه ممکن است درساختمان نقش قابل توجهی ایفا کند.

البته به این نکته توجه کنید در همه موارد بالا استثناء هم وجود دارد. و بایستی به میزان رفت و آمد نفرات در هر متر مربع و یا گرمایش سایر دستگاه ها مانند لامپ، اجاق گاز، یخچال و … توجه کرد. و بهتر است قبل از خرید و قبل از نصب کولرگازی، یک کارشناس از محیط بازدید به عمل آورد.

توصیه هایی برای استفاده صحیح  کولرگازی

بزرگترین عامل گرم شدن اتاقها معمولاً آفتاب است. این گرما به سرعت از راه شیشه و پنجره ها و به آهستگی از طریق دیوارهای خارجی و سقف به اتاق تحمیل می شود. با استفاده از موارد ذیل می توان مقدار گرمایش تحمیلی را کاهش داد.

استفاده از پرده یا کرکره داخلی

استفاده از سایبان

استفاده از شیشه های رفلکس

عایق کاری سقف و دیوارهای خارجی اطراف محل نصب کولر گازی

دومین منبع بزرگ بار گرمایی اتاقها معمولاً وسایل الکتریکی از قبیل رایانه ها، مانیتورها، دستگاههای کپی، چراغهای روشنایی و… می باشند. که این نوع بار در ادارات محسوس است. یک راه کاهش از این بار، خاموش کردن آنها در مواقع بیکاری است. راه دیگر این است که برای روشنایی به جای لامپهای شیشه ای از لامپهای فلورسنت که اتلاف گرمای کمتری دارند استفاده شود.

بار سرمایی هوای نفوذی ممکن است بسیار زیاد باشد. باز بودن پنجره باعث می گردد که بخش عمده ای از توان کولرگازی صرف خنک کردن بیهوده هوای گرم ورودی شود. که این سبب افزایش مدت کار کمپرسور و فرسودگی زود هنگام آن گردد. ضمن اینکه اتاق هم به نحو مطلوب خنک نمی شود.

اگر درهای داخلی هم باز باشند کولرگازی به جای خنک کردن فقط یک اتاق در واقع باید چندین فضا را خنک کند.

سرد کردن اتاق بیش از حد لزوم، ضمن اینکه از نظر بهداشتی صحیح نیست موجب افزایش مصرف برق و فرسایش بیهوده دستگاه می شود. با در نظر گرفتن موارد فوق جهت محاسبه سریع و سرانگشتی سایز کولرگازی را انتخاب کنید .

مقایسه کولرگازی با کولر آبی

کولرگازی ، با تبدیل گاز به مایع و بعد مایع به گاز تولید خنکی میکند(گرما را میگیرد). کولرگازی در سال 1902 میلادی توسط ویلیس کریر اختراع شد .

کولرگازی در تهویه و تبرید جایگاه خاصی دارد چون به سرعت از گرما می کاهد. و  برخلاف کولر آبی، رطوبت را افزایش نمیدهد .از این جهت مناسبترین کولر برای مناطق مرطوب است.

لزوم سرويس به موقع كولرگازی

شاید خیلی از مردم به دلیل مشغله بسیار و یا هزینه سرویس كولرهای گازی عملا تا زمان خرابی و خاموش شدن دستگاه های كولرگازی هیچ گاه به سرویس آن فكر نكنند. و این كار را صرفا هزینه ای بی دلیل بدانند.

تمامی لوازم و ماشین آلات مكانیكی به سرویس های دوره ای نیاز دارند شاید ساده ترین مثال در این مورد خودرو شما باشد. اگر در زمان مقرر و مناسب سرویس های مورد نیاز انجام نگردد عملا عمر خودرو كوتاه شده . و هزینه تعمیرات آن بسیار زیاد خواهد شد.

اگر  كولر های  گازی  سرویس  نشوند  به  دلیل  كثیفی،  عملا مدت زمان بیشتری را جهت خنك نمودن محیط صرف می نمایند. این موضوع  در وهله اول باعث افزایش مصرف برق و هزینه پرداختی آن می شود. سر انجام بدلیل كاركرد زیاد كمپرسور و افزایش آمپر مصرفی ممكن است برد دستگاه ، سیم كشی و حتی كمپرسور آسیب جدی وغیر قابل جبرانی ببیند. این موضوع می تواند برای شما هزینه گزاف تعمیرات را به دنبال داشته باشد.

با صرف هزینه اندك  واحد داخلی و بیرونی (پنل و كندانسور) شما شستشو می گردد. و همچنین به طور رایگان گاز دستگاه شما چك می گردد. شما ضمن صرفه جویی در مصرف برق هزینه های خود را نیز كاهش داده اید. همچنین مدت زمان بیشتری با خاطری آسوده از هوای مطبوع دستگاه خود لذت ببرید.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *