فناوری HDR چیست؟

HDR مخفف کلمه های High Dynamic Range و به معنای محدوده‌ ی دینامیکی بالا می باشد . جالب توجه است که بدانید این فناوری در سال 2015 برای اولین بار رونمایی شد. فناوری HDR در تلویزیون ها در سال 2016 مورد استفاده قرار گرفت.

HDR نسخه ی جدید و آپدیت شده ی SDR می باشد . در واقع طیف گسترده تری از رنگ ها را به نسبت SDR پوشش و نمایش می دهد. این فناوری سبب شده رنگ ها غنی تر و متنوع تر باشند. و واقعیت تصاویر را بیشتر جلوه دهند. تا بیننده تجربه ای متفاوت با آنچه که در قبل مشاهده کرده کسب کند.

به طور کلی فناوری HDR دامنه دینامیکی تصاویر را برای وضوح و ارائه جزئیات بیشتر بالا می برد. که می توان گفت وظیفه کنترل نور را نیز بر عهده دارد و قسمت های تاریک و روشن را به خوبی بر روی نمایشگر به نمایش در می آورد. تا جزئیات بیشترقابل ملموس تر باشد.

کاربرد فناوری HDR در تلویزیون

این نکته حائز اهمیت است که فناوری HDR به تلویزیونی نیاز دارد که آن را ساپورت کند و همچنین لازم است که محتوای تصویری از قابلیت HDR برخوردار باشند.

HDR برای اولین بار در سال 2016 در تلویزیون ها به کار برده شد . این امر انقلابی تازه ای را در سطح فناوری ها برای کیفیت تصویر بهتر و سطح تماشای واقعی تر از محتوا ایجاد کرد.

فناوری دالبی اتموس چیست

فناوری HDR یکی از بهترین فناوری هایی تا به امروزست که برای بهبود بخشیدن کیفیت تصویر در تلویزیون ها به کار گرفته شده اند . اما نکته جالب اینجاست که HDR شامل چندین فرمت می باشد که در ادامه مطلب نیز به تمامی فرمت های آن اشاره خواهیم نمود و بیشتر شما را با زیر مجموعه های HDR آشنا خواهیم ساخت.

تفاوت تلویزیون های معمولی با تلویزیون های HDR

میان تلویزیون SDR و HDR تفاوت های زیادی وجود دارد. که با مشاهده تصاویر هریک از این فناوری های موجود در این تلویزیون ها می توان به سادگی پی به این موضوع برد. چرا که تلویزیون های معمولی حدود 300-100 نیت را از روشنایی به نمایش می گذارند در حالیکه تلویزیون های HDR از نظر تئوری می توانند تا 5000 نیت را ارائه دهند. تلویزیون های HDR محتوای تصویری را با طیف رنگی بیشتر و دقت زیادتری به نمایش می گذارند.

تفاوت HDR و SDR

تفاوت فناوری HDR تلویزیون با دوربین های عکاسی

فناوری HDR در تلویزیون ها و دوربین های عکاسی یا دوربین گوشی های همراه با هم تفاوت دارند. فناوری HDR در تلویزیون همانطور که اشاره کردیم کنتراست تصاویر را بالا میبرد و محتوای تصاویر را با طیف گسترده تری از رنگ ها به نمایش می گذارد. اما در دوربین عکاسی چنین نیست و نقش این فناوری در دوربین های عکاسی یا گوشی های همراه آن است که تصاویر را با بالاترین میزان کیفیت ثبت کند. به طوریکه جزئیات آن در بخش های تاریک و روشن به یک میزان باشد که این عمل را نیز از طریق ثبت چندین تصویر با کیفیت و با نوردهی های مختلف را با هم ترکیب میکند و تصاویر درخشان و هنری را خلق میکند.

انواع فرمت های HDR

HDR شامل فرمت های متنوعی همچون HDR10 ،HDR10Plus ،HLG و Dolby Vision است . و جدیدا نیز Advanced HDR Technicolor به جمع آنها اضافه شده در ادامه به توضیح بیشتر آنها می پردازیم.

یک تلویزیون 4K عادی صرفا نمی تواند پشتیبانی از تمامی این فرمت ها را تضمین کند. چرا که در میان تلویزیون های 4K  نیز تفاوت های زیادی وجود دارد. ولی در کل می توان گفت که 4K  و HDR با یک دیگر یکسان نیستند. و تمامی تلویزیون ها فورکی نمی توانند از قابلیت HDR پشتیبانی کنند. البته این نکته را بیان کنیم فقط تعداد محدودی این قابلیت را ندارند. ولی اکثرا این قابلیت را به همراه دارند. و درمقابل نیز یک تلویزیون می تواند در آن واحد از چندین فرمت پشتیبانی کند.

HDR10 چیست؟

تمامی تلویزیون هایی با قابلیت HDR از فرمت HDR10 نیز پشتیبانی میکنند. فرمت HDR10 از داده ی استاتیک بهره می برد. و حداکثر میزان روشنایی 1000 نیت و عمق رنگ 10 بیت را فراهم می آورد. و در مقایسه با SDR یا همان استاندارد دینامیکی وضوح و روشنایی دو برابری را در کنار افزایش کنتراست ایجاد کرده است.

+HDR10 چیست؟

در سال 2017 فناوری +HDR10 توسط شرکت سامسونگ به بازار عرضه شد. و در همان اوایل از طرف برندهای معتبری همچون فیلیپس، پاناسونیک و آمازون مورد حمایت قرار گرفت. فرمت +HDR10 تمامی قسمت های HDR10 را به خود اختصاص داده و آنها را بهبود بخشیده است. و حداکثر روشنایی آن را به 4000 نیت رسانده و کنتراست را نیز افزایش داده است.

+HDR10

HDR10 چیست؟

در +HDR10 برخلاف HDR10 ابر داده ها پویا هستند. و در هر فریم میتوانند پارمترهای رنگ، روشنایی و کنتراست خاص خود را داشته باشند. و تلویزیون را در جهت نمایش تصاویر واقع بینانه تر و درخشان تر یاری کنند.

Dolby Vision چیست؟

دالبی نقش مهم و تعیین کننده ای را در توسعه HDR برای برنامه های سینمای تجاری و برنامه های سینمای خانگی ایفا کرده است. و دالبی ویژن نیز یک فرمت پیشرفته HDR است که توسط شرکت Dolby Labs ساخته شده است . و همان شرکتی است که در پشت فناوری های صوتی Dolby Atmos و Dolby Digital نیز قرار دارد.

دالبی ویژن چیست؟

دالبی ویژن نیز بسیار شبیه به HDR10 پلاس است. این فناوری از ابر داده های پویا بهره میبرد . و به هر فریم، HDR منحصربفرد به خود را میبخشد. دقت رنگ در این فرمت HDR نسبت به فرمت های دیگر افزایش پیدا کرده. و این بدان معنی خواهد بود که محتوای تصویری را با رنگ های غنی شده دریافت خواهید کرد. روشنایی نیز در فرمت دالبی ویژن برابر با 10000 نیت میباشد. که در مقایسه با HDR بیش از 5 برابر می باشد. و عمق رنگ ها هم 12 بیت است. که از 68 میبلیارد رنگ غنی شده پشتیبانی میکند.

HLG چیست؟

HLG یک فرمت ویدیویی جدید کیفیت تصویر است که توسط BBC انگلیس و NKH ژاپن ساخته شده است. در واقع HLG مخفف کلمه های Hybrid Log Gamma میباشد که به معنی ترکیب لگاریتم گاما است و در پخش های زنده مورد استفاده قرار میگیرد. و با فرمت های HDR و SDR نیز سازگاری کامل دارد. به این معنی که در یک سیگنال ویدیویی میتواند به عنوان SDR در صفحه های SDR یا به عنوان HDR در صفحه های HDR به نمایش درآید.

Advanced HDR چیست؟ یا Technicolor چیست؟

Technicolor، کمپانی معتبری که بیش از یک قرن است که در زمینه ی ساخت فیلم های رنگی و هالیوودی بسیار متمایز عمل میکند و تکنی کالر قدیمی ترین شیوه ی فیلمبرداری رنگی نیز محسوب میشود. تکنی کالر این بار جدیدترین و قدرتمندترین فرمت از HDR را با نام Advanced HDR رونمایی کرده است.

Advanced HDR چیست؟

Advanced HDR انقلابی بزرگ در زمینه فرمت های HDR است. که تا به امروز به طور اختصاصی در تلویزیون ال جی 4K به کار برده شده است. این فرمت جدید HDR رنگ ها را غنی تر، پر جنب و جوش تر و درخشان تر نمایش می دهد و سطح جدید و بی سابقه ای را از کیفیت را به نمایش می گذارد.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *