گاز کولرگازی چیست و معرفی انواع آن

سیستم های زیادی وجود دارند که می توانند سرمایشی قوی داشته باشند. که البته باید مواردی را هم باید رعایت کنید تا بهره وری بالایی داشته باشند. برای مثال یکی از این سیستم های سرمایشی کولرگازی ها می باشند که با توجه به نیاز ضروری هر روزه به پیشرفت آن نیز افزوده می شود . از جمله ی این موارد نوع گاز مصرفی است که در این کولرگازی ها بکار گرفته می شود. در طی مدت زمان ساخت کولرگازی تاکنون شاهد انواع گاز مورد استفاده بودیم که هر کدام به دلایلی بعدها از رده خارج شده اند. قبل اینکه بدانید گاز کولر گازی چیست؛ حتما مقاله درباره کولر گازی چیست و انواع مدل های آن بیشتر بدانید؟

درباره انواع مدل های گاز کولرگازی

آشنایی با گاز مبرد کولرگازی

یکی از موضوعاتی که شاید برای شما سوال پیش آورد، این است که گاز مبرد کولر گازی چیست؟ پیش از آنکه به بررسی این گاز بپردازیم، باید در رابطه با نقش گاز در این دستگاه و تاثیری که بر خنک‌سازی محیط دارد اشاره کنیم.

کولرگازی که یک سیستم سرمایشی به حساب می‌آید، از بخش‌های گوناگونی چون کمپرسور، اواپراتور و کندانسور تشکیل شده است. در این دستگاه از یک گاز مخصوص یا یک ماده خنک کننده استفاده شده. که این گاز و ماده در بخش کمپرسور فشرده می‌شود. و به دنبال فشرده شدن گرمای خود را از دست می‌دهد. و به دنبال از دست دادن گرما به مایع تبدیل می‌شود. مایع به دست آمده از این فرایند به بخش کندانسور رفته و در آنجا خنک شده و سپس طی مراحلی سرمای خود را از طریق دمنده به فضای محیط نیز می‌دهد.

گاز کولر گازی می‌تواند بارها به مایع تبدیل شود و این چرخه ادامه پیدا کند.

این موضوع تا جایی ادامه خواهد داشت که گاز موجود در دستگاه تمام یا فاسد شود. زمانی که چنین موضوعی رخ می‌دهد، باید به فکر شارژ گاز کولرگازی افتاد. دقت داشته باشید که نبود کافی گاز در دستگاه، کارکرد آن را مختل می‌کند. و اگر کولر گازی شما گاز کافی نداشته باشد، نمی‌تواند محیط را به خوبی خنک کند. البته در میان انواع گازها می توان مواردی پیدا کرد که مدت زمان زیادی طول می کشد تا مجدد بخواهید شارژ کنید. و در نتیجه ی به کاهش هزینه های شما منجر خواهد شد.

آشنایی با انواع گاز کولرگازی و نحوه کار کرد آن:

همان‌طور که گفته شد، گاز مورد استفاده در کولرهای گازی تامین کننده سرمای لازم است که در طی فرایند تبدیل شدن به مایع این اتفاق می‌افتد. حال باید بدانید که گاز مورد استفاده برای این دستگاه انواع گوناگونی دارد. در ادامه به معرفی انواع گاز کولر گازی خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

فریون

فریون یک ماده شیمیایی خنک کننده به حساب می‌آید که در حالت عادی خاصیت گازی دارد. این گاز در بخش کمپرسور کولر گازی فشرده می‌شود و در طی این فرایند به مایع تبدیل می‌شود. و به سبب خاصیت خنک بودنی که دارد، می‌تواند هوا را به خوبی سرد کند. همچنین باید متذکر شد که این گاز سنگین‌تر از هوا است و به همین دلیل استفاده از آن می‌تواند سبب خنک شدن محیط شود.

انواع گازهای مبرد کولرگازی

گازهای مبرد از دیگر گازهایی به حساب می‌آیند که انواع و ویژگی‌های متفاوتی دارند. موضوع جالبی که در رابطه با گازها وجود دارد، نام گذاری آن‌ها به نظر می‌رسد. در رابطه با نام گذاری این گازها باید گفت بر اساس قرارداد بین المللی، اول نام هر یک از گازها حرف بزرگ R نوشته می‌شود . و به دنبال آن اعداد و ارقام دیگری نیز می‌آید که این اعداد و ارقام نیز هر کدام نشان دهنده ترکیبات شیمیایی گازها هستند . در ادامه به معرفی انواع گاز کولر گازی و ویژگی‌هایی که دارند .

گاز کولر گازی مدل R12 چیست؟

از دیگر انواع گاز کولرگازی می‌توان به مدل R12 اشاره کرد. این گاز که سفید رنگ است، در زمینه‌های گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال می‌توان به استفاده در کولر گازی، چیلرهای صنعتی و بزرگ و خودروها اشاره کرد. در رابطه با گاز R12 نیز باید گفت ترکیبی برابر با CCL2F2 یا کلرودی فلورومتان دارد که در یک کپسول با جرم 13.6 کیلوگرم عرضه می‌شود.

نکته‌ای در رابطه با این مدل از گاز کولر گازی وجود دارد و آن این است که حساسیت R12 در برابر آب بالاتر از دیگر گازها به نظر می‌رسد . و امکان زنگ زدگی دستگاه به دنبال استفاده از آن وجود دارد. بنابراین اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید، احتیاط بیشتری داشته باشید تا مشکلی پیش نیاید.

گاز کولر گازی مدل R11 چیست؟

استفاده از گاز کولر گازی مدل R11 برای کولرهای گازی بسیار مرسوم است؛ چرا که این گاز اشتعال پذیری کمی دارد . و از جمله گازهای غیر سمی به حساب می‌آید. علاوه بر کولرهای گازی این مدل از گاز در چیلرها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاز کولر گازی مدل R22 چیست

اگر شما از اهمیت گاز کولر گازی با خبر باشید، برای دستگاه خود بهترین انتخاب را خواهید داشت. به جرات می‌توان گفت گاز کولرگازی مدل R22 یکی از پراستفاده‌ترین و محبوب ترین گازهای مورد استفاده برای این سیستم به حساب می‌آید که علاوه بر کولرگازی در یخچال‌ها نیز استفاده می‌شود. این نوع گازها برای کولرگازی های پیستونی ویژه مناطق گرم و خشک استفاده ی ویژه ای می شود.

گاز صنعتی R22 ترکیب فرمولی برابر با HCFC دارد. و از همین جهت به آن هیدروکلروفلوروکربن نیز گفته می‌شود. نکته‌ای که در رابطه با این گاز وجود دارد، خطرساز بودن آن برای لایه اوزون است.  استفاده از آن به تدریج به موضوع گرمایش جهانی ختم می‌شود و اگر به این موضوع توجه کافی نشود، مشکلات گوناگونی را پیش خواهد آورد.

با توجه به چنین موضوعی، بسیاری از جوامع به استفاده از گازی چون R600a پرداخته‌اند. تا با این کار از گرم شدن زمین جلوگیری کنند. البته باید متذکر شد که با تمام این مسائل، این گاز همچنان استفاده می‌شود و کاربردهای بسیاری دارد. برای مثال باید متذکر شد که این گاز در زمان‌های به خصوصی چون اتمام کامل گاز کولرگازی، استفاده از کولر گازی نو و در زمان‌های شارژ مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرد .

کولرگازی آر 410 ای R410a

گاز کولر گازی مدل R410A چیست؟

گاز R410A یکی از پرکاربردترین گازهایی به حساب می‌آید که امروزه در بسیاری از دستگاه‌های کولر گازی استفاده می‌شود. این گاز ترکیبی از R125 و R32 است. و بسیاری از شرکت‌ها برای کولرهای گازی اینورتر خود از این گاز استفاده می‌کنند. همچنین باید متذکر شد که این گاز با گاز دیگری که به آن اشاره شده، رقابت دارد.

بدون شک دو گاز R410A و R22 از بهترین و پراستفاده‌ترین انواع گاز کولرگازی به حساب می‌آیند. و از همین جهت با یکدیگر رقابت تنگاتنگی دارند. در رابطه با تفاوت‌هایی که میان این دو گاز وجود دارد، می‌توان به برخی از موارد اشاره کرد. برای مثال استفاده از گاز R410A در دستگاه، باعث می‌شود سرمای بیشتری در مقایسه با استفاده از گاز R22 ایجاد شود . و سرمای ایجاد شده در محیط بیشتر باقی بماند. همچنین موضوع دیگری که باید به آن اشاره شود، این است که گاز R22 به شارژ بیشتری نیاز دارد. و نقطه جوشش نیز بالاتر در نظر گرفته شده. بنابراین با توجه به چنین مواردی بسیاری از افراد و کمپانی‌ها به استفاده از گاز کولر گازی مدل R410A پرداخته‌اند.

گاز کولر گازی مدل R502 چیست؟

گاز کولر گازی مدل R502 با گاز R22 شباهتی دارد و آن این است که این گاز نیز به لایه اوزون آسیب وارد می‌کند. با توجه به این موضوع، استفاده از گاز R502 در مقایسه با دیگر گازها کمتر شده و جایگزین این گاز را می‌توان R507A و R404A در نظر گرفت  دقت داشته باشید که گاز R502 علاوه بر کولرهای گازی، در یخسازها و یخچال نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین باید متذکر شد که این گاز توسط کمپانی و شرکت‌های بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. که می‌توان به مواردی چون هانیول، مکزیکم، فروژن، آلفا و ایسکون اشاره کرد. اگر تصمیم دارید این گاز کولرگازی را خریداری کنید، می‌توانید متناسب با نیازی که دارید، کپسول‌هایی با جرم 13.6 یا 56.7 کیلوگرم را تهیه کنید.

گاز کولر گازی مدل R507 چیست؟

گاز کولر گازی مدل R507 نسبت به دیگر انواع گاز کولر گازی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد، کاربرد کمتری دارد. و توسط برخی از برندها عرضه می‌شود. همچنین باید متذکر شد که برای این گاز، از روغن مخصوصی باید استفاده شود که این روغن ال استر یا poe نام دارد. و توسط برندهایی چون ایسکون، اکترول، کام استار، هانیول و مکزیکم تولید می‌شود. شما می‌توانید این گاز که بسته‌بندی مشابه با گاز R22 و گاز R410a دارد را در بسته‌بندی‌هایی با جرم‌های متفاوتی چون 11.34، 45.36، 362.88 و 635.03 کیلوگرم تهیه کنید.

انواع گاز کولرگازی

درباره همه گازهای اسپلیت کولر گازی

اکنون شما با انواع گاز کولر گازی آشنا شدید؛ اما برای انتخاب آن‌ها برخی از نکات وجود دارد که باید به آن‌ها اشاره شود. در ادامه به این دست از نکات اشاره خواهیم داشت تا در صورت تمایل به خرید این محصول، انتخاب مناسبی داشته باشید.

• گاز انتخابی باید کمترین درجه سمی بودن را داشته باشد.

• قابلیت اشتعال و انفجار نداشته باشد.

• نقطه جوش پایین داشته باشد.

• با محیط زیست سازگاری داشته باشد.

• گاز باید پایدار باشد و هزینه نگهداری برای آن پایین باشد.

سایت فورکی بازار در کل  باتوجه به معرفی انواع گازها بهترین گزینه ی مناسب را البته با توجه به موقعیت و مکان های خاص را به انتخاب شما واگذار می کند. ولی مرسوم ترین گازهای حال حاظر در کولرگازی ها نوع r22  و r410 می باشد.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *