راهنمای انتخاب کولر گازی بر حسب فضای خانه

چگونه یک کولر گازی مناسب برای متراژ خانه انتخاب کنیم ؟!

راهنمای انتخاب کولر گازی

یکی از وسایل های ضروری و پر اهمیت که امروزه هر خانه یا مکانی به آن نیاز دارد وسیله ای سرمایشی به اسم کولر گازی است که بسیار کاربرد دارد البته کولر گازی ها بسته به امکانات جدیدی که هر روزه به آن افزوده می شود می تواند در انتخاب افراد موثر باشد . کولرگازی ها می توانند از نوع دو منظوره سرمایشی و گرمایشی هم وجود داشته باشد که خود دارای مدل‌های مختلفی همچون دیواری (اسپلیت)، ایستاده، پنجره‌ای، پرتابل، داکت اسپلیت(اسپلیت کانالی) در ظرفیت‌های 9000، 12000، 18000، 24000، 30000، 36000، 48000 به بالا هستند. بنابراین خریداران برای انتخاب کولر گازی، گزینه‌های زیادی در دسترس دارند که باید بسته به متراژ محیط مسکونی و اداری یا تجاری خود و همچنین شرایط آب و هوایی محل زندگی خود، نسبت به تفکیک مدل و ظرفیت کولر گازی مناسب اقدام کنند.

البته ذکر این نکته بسیار حائز اهمیت است که باید در خرید کولرگازی دقت لازم را داشته باشیم که متناسب با متراژ و فضای محیط  مدنظر گزینه ی مناسب را انتخاب کنیم چون که ممکن است با انتخاب اشتباه بعدا با مشکلاتی همچون قبض های سرسام آور برق روبرو شویم و یا با خرید کولر گازی با ظرفیت پایین با کاهش دمای محیط مورد نظر روبرو نشویم که این امر باعث به هدر رفتن بودجه و هزینه مورد نظر می شود. بنابراین توجه به متراژ محیط از مهمترین موئلفه های خرید کولر گازی به شمار می رود. سایت فورکا بازار در این مطلب قصد دارد به راهنمای انتخاب کولر گازی بر حسب متراژ بپردازد و از شما می خواهد تا پایان مطلب همراه ما باشید.

کولرهای گازی شامل گاز مخصوصی هستند که گاز توسط کمپرسور به مایع تبدیل شده و به صفحه‌های دستگاه می رسد. پس از جریان یافتن این گاز منقبض شده بر روی صفحه‌ها، دمای محیط را جذب کرده و بر اثر دمای دریافتی مایع موجود به گاز اولیه تبدیل خواهد شد. این کار تا زمانی که تمام گرمای موجود در محیط گرفته شود ادامه خواهد یافت. همانطور که می دانید کمپرسور تا زمان خنک سازی کل محیط موجود به فعالیت خود ادامه می دهد و نیاز است که متراژ محیط متناسب با ظرفیت کولرگازی باشد تا بعدا  منجر به مشکلات ناخواسته نشود.

به همین خاطرانتخاب کولرگازی با ظرفیت مناسب برای اتاقی که قصد خرید و نصب آن را دارید بسیار حائز اهمیت است، زیرا چه در حالت ظرفیت بالا و یا ظرفیت پایین می تواند موجب خسارت برای دستگاه شود و یا دما و رطوبت موجود در محیط در حد ایده‌آل تأمین نشود. با این اوصاف باید در انتخاب نوع کمپرسور به کار رفته و ظرفیت کولر گازی متناسب با محیط دقت فرمایید تا بیشترین میزان کارایی و بهره وری را از کولر گازی دریافت کنید.

در جدول زیر به طور کلی به ظرفیت کولرگازی‌ های مناسب بر حسب متراژ اشاره کوتاه و مختصری شده اما دقت لازم را داشته باشید این اعداد می‌تواند تحت تأثیر مواردی همچون تعداد درب و پنجره، برند کولرگازی، طبقات ساختمان و… قرار بگیرد.

متراژ مناسب کولرگازی
محیط 10 تا 30 مترکولرگازی 12000 به بالا
محیط 30 تا 60 مترکولرگازی 18000 به بالا
محیط 60 تا 90 مترکولرگازی 24000 به بالا
محیط 90 تا 120 مترکولرگازی 30000 به بالا
محیط 120 تا 180 مترکولرگازی 36000 به بالا
مکان های عمومی بزرگ مثل ادارات و …کولرگازی 40000 یا 48000 یــا 60000 ایستاده

لازم به ذکر است که میزان ظرفیت کولر گازی با واحد BTU که یکی از واحدهای انرژی است سنجیده می شود.

BTU چیست؟

BTU مخفف واژه British thermal unit است. BTU مانند ژول و کالری جزو یکی از واحدهای انرژی است و برای اندازه گیری انرژی گرمایی (حرارتی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. محاسبه بار سرمایشی BTU به عوامل مختلفی مانند مساحت و حجم فضای مورد نظر، وضعیت عایق کاری در و پنجره، دمای مطلوب مورد نیاز و دیوارهای ساختمان بستگی دارد. هر چه میزان BTU بیشتر باشد، میزان سرمایی( و یا گرمایی) که از کولر وارد محیط خواهد شد به تبع بیشتر خواهد بود.

کولر گازی‌ها در مدل‌های پنجره‌ای، اسپلیت، ایستاده و … موجود هستند که هر کدام از این مدل‌ها در ظرفیت‌های مختلف تولید می شوند بعضی از این ظرفیت ها در مکان های خاصی کاربرد و کارایی خود را نشان داده اند. به طور مثال کولر گازی‌های ایستاده بیشتر برای سالن‌های پذیرایی یا اجتماعات مورد استفاده قرار می‌گیرد چون از قدرت پرتاب بالایی برخودار است. بیشترین کولرگازی های که در بین مصرف کنندگان خانگی و به تبع بعضی از ادارات علاقه ی خاصی به آن پیدا کرده اند از نوع مدل‌های اسپلیت یا دو تیکه دیواری هستند که بیشترین تنوع و طرفدار را به خود اختصاص داده است چرا که ظاهر زیبایی را به دکوراسیون محیط می بخشد و فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند و می‌توان گفت به راحتی در هر فضایی جای می‌گیرند.

راهنمای انتخاب کولر گازی بر حسب متراژ

نکته ی مهمی که باید به آن توجه ویژه کرد در راهنمای انتخاب کولر گازی و بر حسب متراژ باید به آن اشاره کنیم این است که شرایط  آب و هوایی مناطق مختلف و محیطی و حتی وسایلی که می تواند گرما تولید کنند و در محیط پیرامون موجود هستند، را مدنظر قرار دهیم. زاویه‌‌ی تابش آفتاب بر محیطی که قرار است کولر گازی در آن قرار گیرد، ارتفاع سالن و… همه از مواردی هستند که در انتخاب ظرفیت مناسب تأثیر گذار خواهد بود. اما در شرایط جوی مناسب و متوسط با در نظر گرفتن فاکتورهای استاندارد می توان عددی تقریبی را اعلام کرد.

لازم است مصرف کنندگان طبق توضیحات ارایه شده در این وبلاگ شرایط مکانی و محیطی و جوی خود را خوب بسنجند و با توجه به عدد اعلام شده، میزان ظرفیت مناسب را تشخیص دهند و خریداری نمایند. بطور مثال اگر دمای محیط از حالت میانگین بالاتر است لازم است برای تولید سرمای بیشتر عددی بزرگتری را برای ظرفیت در نظر گرفت. همین طورعکس این قضیه نیز مدنظر قرار بدهند، برای محیطی با دمای معتدل‌تر، میزان ظرفیت کمتر باشد. و نیاز نیست حتما ظرفیت مورد نظر باشد چون قبلا اشاره کردیم ممکن است شرایط جوی بعضی از مناطق متفاوت باشد البته گاهی ممکن است فروشنده یا کارشناس برای یک محیط در دو شرایط آب و هوایی مختلف یک ظرفیت ولی از دو برند مختلف را توصیه کند؛ به طور مثال برای یک اتاق خواب 9 متری در شیراز کولر گازی 12000 هزار گری توصیه شود ولی برای یک اتاق خواب 9 متری در تهران یک کولر گازی با ظرفیت 12000 از هر برندی مثل اُجنرال توصیه شود. و یک نکته هم جا دارد به آن اشاره کنیم آن هم اینست که در بعضی از شرایط آب و هوایی لازم است نوع کمپرسور هم فرق کند بعنوان مثال در آب و هوای حاره ای و گرم باید از نوع موتور اسکرول استفاده شود و برای مناطق معتدل نوع موتور روتاری بکار گرفته شود.

نحوه محاسبه ظرفیت کولر گازی

متر مکعب چیست؟

متر مکعب یکای حجم در سیستم متریک است که برابر 1.000.000 سانتی‌متر مکعب یا هزار لیتر است کیلولیتر معادل آن است. و با نمادm۳ نشان داده می‌شود که معمولاً ظرفیت‌های مناسب برای هر متراژی بر حسب آن بیان می‌شوند.

کولر گازی مناسب محیطی به مساحت 36 متر مکعب :  6000 تا 10000 BTU

کولر گازی مناسب محیطی به مساحت 70 متر مکعب : 10000 تا 16000 BTU

کولر گازی مناسب محیطی به مساحت 75 متر مکعب تا 185 متر مکعب : 16000 BTU تا 28000 BTU

شما می توانید برای محاسبه ظرفیت کولر گازی و اسپلیت مورد نیاز جهت نصب در طبقات وسط ساختمان به ازای هر متر مربع از متراژ ساختمان حدود 400 تا 600 (BTU) و در طبقاتی که بالای آن ها پشت بام است بدلیل تابش خورشید بر سقف و گرم شدن دیوار و سقف ،به ازاء هر مترمربع زیربنا بین 600 تا 800 (BTU) درنظر بگیرید. (به‌طور مثال برای یک اتاق 12 متری اسپلیت 9000 و برای سالن 40 متری اسپلیت 24000 می تواند مناسب باشد).

پس از انتخاب کولر گازی مناسب با توجه به متراژ مورد نظر باید آن را بسته به شرایط محیطی و فضا تنظیم نمایید که در کارکرد کولر گازی به نحو مطلوب نقش بسزایی خواهد داشت، بنابراین برای اطلاع از حالت‌های مختلف کولر گازی و تنظیم مناسب آن در حالت‌های مختلف پیشنهاد می‌کنم به کلید های قرار گرفته بر روی ریموت کنترل کولر گازی توجه کنید.

جدول انتخاب کولر گازی بر اساس متراژ

برای طبقات دیگر (متر مکعب)برای واحدهای زیر پشت بام (متر مکعب)ظرفیت کولر گازی یا اسپلیت (BTU)
تا 15تا 129000
تا 22 تا 1712000
تا 35تا 2518000
تا 45تا 3424000
تا 64تا 45 32000
تا 75تا 55 45000 ایستاده
تا 100تا 7560000 ایستاده
تا 150تا 11090000 ایستاده

بر اساس جدول بالا یک کولر گازی با ظرفیت 18000 در واحدهای مسکونی زیر پشت بام که نسبت به سایر واحدها بیشتر در معرض تابش نور خورشید است و درنتیجه هوای گرم‌تری به دنبال خواهند داشت، در اتاق‌هایی تا 25 متر مکعب می تواند قابل استفاده باشد. و در طبقات دیگر که نسبت به واحدهای زیر پشت بام، خنک ‌تر هستند، دراتاق‌هایی تا 35 متر مکعب نیز می تواند عملکرد مناسبی را از خود نشان دهد.

شرایط تأثیرگذار بر ظرفیت کولر گازی

از شرایط تاثیر گذار که می تواند این نسبت را به کلی تغییر دهد وجود عایق بندی مناسب است که وجود این اوصاف هر 46 متر مربع تنها به 12000 BTU ظرفیت مورد نیاز است.

و در حالت کلی برای فضاهایی که در بالاترین طبقه و یا پایین‌ترین طبقه و یا در مجاورت آشپزخانه  قرار دارند 4000 بی تی یو اضافه می‌شود.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *