استفاده ازسیستم گرمایش کولرگازی در زمستان

آیا سیستم گرمایشی و باد گرم کولرگازی می تواند جایگزین کولرگازی شود؟!

قابلیت گرمایش کولرگازی در فصل سرما

استفاده از سیستم گرمایش کولرگازی در زمستان به چه نحو است؟

شما ممکن است با شنیدن کلمه کولرگازی فصل گرم و استفاده از هوای خنک در ذهن تان تداعی شود اما این تمام ماجرا نیست . جدیدا مدل هایی در بازار وجود دارند که قابلیت سیستم گرمایشی نیز به آن ها اضافه شده . یعنی شما می توانید در تابستان از باد سرد و در زمستان از باد گرم آنها بهره ببرید. بدین صورت شما در چهار فصل سال از سیستم گرمایشی و سرمایشی یک دستگاه در خانه و یا محل کار خود استفاده کنید. و دیگر دغدغه ای از طرف راه اندازی موتور خانه و نصب شوفاژ و بخاری نداشته باشید.درسته که راه اندازی سیستم گرمایش کولرگازی آسان است ولی به همان اندازه نیازمند مراقبت و استفاده درست از آن نیز می باشد.

نکته : مسأله ای حائز اهمیت که در مورد سیستم گرمایش کولرگازی بایستی بدانید مصرف بالای برق آن است. چرا که در سیستم سرمایشی که در فصل تابستان از آن استفاده می شود این است که به محض رسیدن دمای اتاق به دمای مورد نظر دور موتور کمپرسور کاهش یافته و گاها در بعضی از کولرگازی ها خاموش می شوند.که در میزان مصرف برق بی تاثیر نیست. اما در حالت گرمایش پس از افزایش دمای اتاق، موتور در حالت برفک زدایی (Defrost) قرار می گیرد. تا یخ یا برف های فضای بیرون در عملکرد آن تأثیرگذار نباشند. و پس از آن دوباره به حالت گرمایش باز خواهد گشت. پس با این توضیحات باید متوجه شده باشید که سیستم گرمایشی آن در زمستان نسبت به سیستم سرمایشی که در تابستان از آن استفاده می شود مصرف برق بیشتر و به تبع هزینه ی قبض برق بیشتری را به دنبال دارد.

قابلیت گرمایش کولرگازی در فصل سرما

سیستم گرمایشی و سرمایشی کولرگازی

راه اندازی سیستم گرمایش کولرگازی با استفاده از ریموت کنترل

برای راه اندازی سیستم گرمایش کولرگازی فقط کافیه  بر روی ریموت  گزینه MODE حالت گرما که به انگلیسی(HEAT) نوشته شده را انتخاب کنید که معمولاً با علامت هایی مثل خورشید نشان داده می شود. دما را در بازه ای بین 20 تا 35 درجه(در مدل های مختلف ممکن است متغیر باشد) تنظیم کنید. به این نکته توجه کنید برای شروع حالت گرمایش حدود 3 الی 5 دقیقه طول می کشد. که در این زمان ابتدا باید پنل داخلی دستگاه گرم شود تا فن بتواند شروع به کار کند. چنانچه به هر نحو فرایند تولید گرما زیاد طول بکشد یا اصلا باد گرم تولید نکند به احتمال قوی گاز کولرگازی رو به اتمام است که نیاز به سرویس می باشد. برای شارژ کردن گاز کولرگازی حتماً از سرویس کارهای معتبر و با سابقه کمک بگیرید.

ریموت کنترل کولرگازی

ریموت کنترل کولرگازی

مزایای استفاده از هوای گرم کولرگازی

داشتن هوایی معتدل و یکنواخت

تنفس هوای پاک و بدون آلاینده بخصوص برای کودکان

مناسب برای محل هایی که لوله کشی گاز ندارند.

رهایی از هوای آلوده بیرون از خانه و محیط خارجی

 خطر گازگرفتگی، سوختگی و یـا آتش سوزی به شدت کاهش می یابد.

مناسب برای اتاق های کوچک که فضای کافی برای بخاری و سیستم های گرمایشی ندارند.

معایب استفاده از هوای گرم کولرگازی

هزینه تمام شده بیشتر نسبت به سیستم های گرمایشی دیگر.

مصرف برق بیشتر

همانطور که در ابتدای وبلاگ توضیح دادیم درعملکرد سرمایشی فعالیت کمپرسور پس از رسیدن به دمای تنظیم شده متوقف می شود. اما در حالت گرمایشی؛ اسپلیت باید به برفک زدایی بخش بیرونی بپردازد تا دوباره شروع به گرمایش مجدد کند. این باعث می شود که دستگاه در حالت گرمایشی کارکرد بیشتری داشته باشد که از طول عمر مفید کولرگازی می کاهد.

 به طور کلی کولر های گازی با هدف سرمایش تولید و به بازار عرضه شدند، همچنین عملکرد گرمایشی پیچیده تر و به توان بالای کمپرسور نیاز دارد؛ در نتیجه مصرف انرژی سیستم گرمایشی کولر گازی با سیستم سرمایشی مشابه نیست.

نحوه کارکرد سیستم گرمایش در کولرهای گازی

برای عملکرد مناسب سیستم گرمایش در فصول سرد سال، باید گاز موجود در کمپرسور پس از گرم شدن به وسیله یک شیر چهار طرفه به سمت اپراتور هدایت شود . این بخش از قسمت داخلی اسپلیت مجموعه ای از لوله های مسی و صفحاتی از جنس آلومینیوم بوده که گرما را به سمت محیط خارجی انتقال می دهد . هوای گرم وارد شده از کمپرسور به محفظه باعث افزایش دمای این صفحات شده که پس از گذشت مدتی کوتاه، محیط اتاق و یا محل کار شما گرم می شود.

سیستم گرمایشی کولرگازی

کولرگازی های دارای عملکرد گرمایشی

هنگام خرید کولرگازی بهتر است از دارا بودن قابلیت گرمایشی بودن کولرگازی مطلع باشید. چرا که با خرید کولرگازی دو منظوره دیگر نگران فصل سرما هم نخواهید شد و درواقع شما آدم آینده نگری هستید. وتوانستید با یک تیر دونشان را بزنید که علاوه بر استفاده از هوای خنک آن در فصل گرما، در فصل سرما نیز از قابلیت گرمایشی آن استفاده خواهید کرد. البته باید به این نکته هم دقت کنید که این دسته از کولرگازی ها که دارای قابلیت گرمایشی هستند. از قیمت بیشتری نسبت به مدل های معمول برخوردار هستند.و نیاز به صرف هزینه ی بیشتر است. اگر کمی آینده نگرانه فکر می کنید بهتر است از بین مدل های دارای اینورتر خرید کنید چون مصرف برق کمتری دارند.

مدل هی زیادی در بازار ایران وجود دارند که از قابلیت گرمایش و سرمایش بهره مندند که در ادامه چند مورد را برایتان ذکر خواهیم کرد:

کولرگازی ال جی LG

کولر گازی های ال جی همانند سایر محصولات این کمپانی از دوام و کیفیت بسیار بالایی برخودار هستند؛ از طرفی وجود سیستم های سرمایشی، گرمایشی و همچنین  تکنولوژی اینورتر از جمله مزیت های این سری محسوب می شوند. استفاده از گاز R410 و فیلتر های ضد باکتری هم توانسته تا حد این محصولات را با سایر برندها متمایز کند

کولرگازی گری لومو LOMO

شرکت گری در حال حاضر جزو بهترین شرکت ها در تولید کولرگازی ها محسوب می شوند که بازار را قبضه کرده است . و محصولات متنوعی در این زمینه ساخته است .از اسپلیت های دیواری گرفته تا داکت اسپلیت های کانالی و کولرگازی های ایستاده و… بیشتر مدل های گری دارای هر دو عملکرد سرمایشی و گرمایشی هستند اما کولر گازی گری لومو (LOMO) علاوه بر قابلیت سرمایشی و گرمایشی دارای تکنولوژی اینورتر نیز می باشند یعنی مصرف برق پایین آنها، هزینه ی تمام شده کمتری به قبض های شما اضافه می کند.

البته کولرگازی های دیگری هم در بازار موجود هستند که قابلیت سرمایشی و گرمایشی را دارند مثل برند اجنرال ، جنرال ، بوش و … شما می توانید در این خصوص با کارشناسان ما در فورکی بازار تماس بگیرید تا راهنمایی های بیشتری را دریافت کنید.

باد گرم کولر گازی یا بخاری و پکیج ؟!

استفاده از سیستم گرمایشی کولرگازی در زمستان برای عده ای هنوز جای سوال است . آیا گرمای کولرگازی با سرمای زمستان مقابله می کند؟! انتخاب کولرگازی برای آپارتمان یا محیط های کاری با متراژ پایین می تواند بسیار مناسب باشد. هر چند بعضی از افراد سیستم گرمایشی دیگر مثل پکیج یا بخاری نیز دارند اما از کولرگازی به عنوان سیستم گرمایشی ثانویه در خانه استفاده می کنند. یعنی در کنار اینکه از پکیج جهت گرم کردن فضای خانه استفاده می کنند به طور همزمان از گرمای کولرگازی نیز جهت گرمایش جریان هوا بهره می برند. با ویژگی هایی که گفته شد خرید کولر گازی سرد و گرم می تواند به صرفه باشد؛ از طرفی در فصل های سرد سال هم می توانید از هوای گرم یکنواخت و تمیز کولر گازی بهره مند شوید و به سیستم گرمایشی دیگری نیازی نداشته باشید.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *