سیستم عامل webos در تلویزیون ال جی چیست؟ و چه خصوصیاتی دارد؟

بازار تلویزیون بانه

سیستم عامل تلویزیون ال جی وب او اس یا ((Webos)) چیست ؟

شرکت ال جی سیستم عامل webOS را از سال ۲۰۱۳ در تلویزیون هایش به کار برده است. اچ پی وب او اس (HP WebOS) سیستم عامل تلفن همراه بر پایه هسته لینوکس می باشد. وب او اس ابتدا توسط شرکت پالم توسعه داده شد. و پس از پیوستن آن شرکت به هیولت پاکارد توسط این شرکت گسترش یافت. سیستم عامل وب او اس پالم بر پایه هسته لینوکس بود؛ و یک رابط کاربری گرافیکی لمسی داشت . که در بسیاری موارد شبیه به اندروید گوگل بود. پالم قصد داشت که با اندروید و سایر گوشی های هوشمند بازار رقابت کند. ولی متاسفانه نتوانست ادامه دهد و در سال ۲۰۱۰ شرکتش را برای فروش گذاشت.

پالم از وب او اس برای صفحات ۴ اینچی تلفن همراه استفاده می کرد. ولی امروز ال جی آن را برای صفحات ۸۵ اینچ توسعه داده و استفاده می کند. از نظر ال جی قرار دادن webOS در تلویزیون به آنها کنترل بیشتری می دهد. و بارگذاری وب او اس روی هر چیزی متناسب است. به همین دلیل وب او اس را روی پروژکتورهای هوشمند و یخچال هایش نیز بارگذاری کرد.

سیستم عامل کاربردی تلویزیون ال جی

نام این سیستم عامل باعث شده است که به گونه ای باشد که هر کس آن را می شنود سیستم عاملی تحت وب به ذهنش خطور کند. نام رسمی این سیستم عامل بدون W بزرگ و به شکل webOS می باشد. اما شکل WebOS با W بزرگ بیشتر کاربرد دارد. این سیستم عامل فقط در تلویزیون های ال جی به کار نمی رود بلکه بر روی تلفن های همراه پالم و اچ پی نیز نصب می باشند. اما از سال ۲۰۱۳ به بعد این سیستم عامل به طور انحصاری فقط برای شرکت ال جی بکار می رفت؛ و در تلویزیون ها کاربرد داشت.

سیستم عامل تلویزیون ال جی webOS از سال ۲۰۱۳ به بعد تا کنون پیشرفت های قابل توجهی داشته است. و هر چند وقت یک بار نسخه های جدیدی از آن منتشر شده است. در ادامه به این نسخه ها می پردازیم. آخرین نسخه از این سیستم عامل WEB OS 4.5 است که به تازگی منتشر شده است. اتصال تلویزیون ال جی به اینترنت به صورت وای فای کار چندان سخت و پیچیده ای نیست و در زمان پایین و به راحتی در تلویزیون امکان پذیر است.

نسخه های سیستم عامل web os

WEB OS 2.0

WEB OS 3.0

سیستم عامل webOS 3.5

جدیدترین نسخه سیستم عامل webOS 4.5 می باشد که به جای نسخه WEB OS 3.5 آمده است.

البته شکی نیست که این نسخه ها در آینده بروزرسانی خواهند شد و امکانات بیشتری به آن افزوده می شود.

افرادی که از WebOS استفاده می کنند راضی هستند به همین دلیل ال جی تمایلی برای تغییر این رابط کاربری ندارد. و فقط در تلاش است که قابلیت ها و ویژگی های آن را افزایش دهد. به همین دلیل نسخه هایی هم که ارائه می دهد روز به روز پیشرفته تر از قبلی می باشد.

سیستم عامل تلویزیون ال جی webOS در تلویزیون های هوشمند از سال ۲۰۱۳ راه خود را به خانه های ما باز کردند. تا پیش از این تاریخ کاربران گمان می کردند که نهایت یک تلویزیون هوشمند این است که با اتصال فلش, کابل و یا انواع اتصالات گوشی و کامیپوتر هوشمند شوند، اما امروزه می توانیم تلویزیون هایمان را همچون گوشی یا کامپیوتر استفاده نماییم.

وب او اس ابتدا سیستم عامل تلفن های هوشمند بود. و بعدها ال جی این سیستم عامل را از شرکت hp خریداری کرد. و در انحصار خود درآورد. از سال ۲۰۱۵ به بعد شاهد ورود این سیستم عامل به تلویزیون ها هستیم.

ویژگی های سیستم عامل WebOS چیست؟

استفاده از سیستم عامل webOS آسان می باشد.

بعضی افراد با شنیدن کلمه سیستم عامل webOS که اکنون در بسیاری از تلویزیون‌ های هوشمند ال‌ جی به کار می رود. این گونه تصور می کنند که استفاده و به کاربردن آن بسیار دشوار است. و فقط مختص افرادی است که در حوزه ی تکنولوژی و فناوری سر رشته دارند. اما باید بدانید که اینگونه نیست تلویزیون های هوشمند ال جی  با این سیستم عامل، کاربری را برای خریداران آسان کرده است. در این سیستم عامل به راحتی می توان محتوا ها را جستجو نمود. و مشاهده کرد به راحتی با سایر دستگاه ها ارتباط برقرار نمود. باید گفت که نصب این سیستم عامل نیز آسان می باشد. سیستم‌عامل webOS این قابلیت را دارد که اگر دستگاهی خارجی به تلویزیون متصل باشد بتواند سریع آن را تشخیص داده و اعلام کند.

وقتی کاربران برای اولین بار تلویزیون هوشمند خود را که سیستم عامل وب او اس خود را روشن می کنند، شخصیت متحرکی به نام پرنده لوبیایی (BeanBird) برروی صفحه ظاهر می شود. و به کاربران کمک می کند که مراحل نصب را با کمک ریموت جادویی و فقط با فشردن OK انجام دهند. کاربران این مراحل را بدون هیچگونه سختی انجام می دهند.

سیستم عامل webos  دسترسی آسان و سریع به برنامه ها را فراهم کرده است

لانچر همان صفحه اصلی تلویزیون می باشد. که دارای یک منوی چپ به راست و قابل پیمایش است. این لانچر در قسمت پایین صفحه تلویزیون نمایش داده می شود. وجود لانچر یکی از قابلیت‌های خاص webOS می باشد. با استفاده از لانچر، براحتی می توان برنامه ها و محتواهای تلویزیون را به آسانی جا به جا کرد.

لانچر باعث شده است که کاربران به طور همزمان چندین کار را انجام دهند. به عنوان مثال کاربران می توانند همزمان هم فیلم ببینند بازی کنند و محتواهای دلخواهشان را نیز دانلود کنند. همچنین با انجام همه این کار ها وب گردی نیز کنند.

دسترسی راحت به برنامه های مورد علاقه

تولید کنندگان سیستم عامل webOS در آزمایشگاه سیلیکون ال‌ جی به این تکنولوژی دست یافته اند که برای راحتی کاربران، منویی را قرار دهند که برنامه های مورد علاقه آن ها وجود دارد. یعنی اگر کاربری از یک برنامه بیشتر استفاده کند، سیستم به طور خودکار برنامه های مشابه را می یابد و آن ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. این منو همچنین برنامه های تلویزیونی پرطرفدار، یا برنامه‌هایی که کاربران تماشا کردن آن ها را از دست داده اند ارائه می دهد.

در سیستم عامل webOS به فروشگاه محتوایی ال جی دسترسی وجود دارد

LG Store مرکز دانلود ال جی می باشد. کاربران در سیستم عامل webOS به راحتی به این مرکز دانلود دسترسی دارند. و می توانند تمام برنامه هایی را که نیاز دارند از آن دانلود کنند. در مدل های جدید این تلویزیون ها، فروشگاه محتوای تلویزیون‌های هوشمند ال ‌جی از ظاهری بسیار زیبا‌تر برخوردار شده است. کاربران می توانند برنامه هایی را که بیشتر دیده شده یا دانلود شده است را در پلتفرم تلویزیون هوشمند براحتی ببینند. و اگر خواستند آن ها را دانلود کنند این محتواها متغییر و متفاوت هستند. از برنامه های مختلف تلویزیونی تا جدیدترین بازی ها را دارند. کاربران به هیچ وجه در این فروشگاه در میان محتواها سردرگم نمی شوند. هر محتوا با توجه به ماهیتش در دسته بندی خاصی قرار گرفته است.

برخورداری از ریموت کنترل جادویی ال جی

ویژگی ها و قابلیت های این ریموت جادویی عبارت است از:

این ریموت ها كمي سنگين تر از ريموت كنترل هاي معمولي هستند.

طراحی ساده ای دارند.

ریموت جادویی کارکردی شبیه به موس در کامپیوتر دارد. می توانید به راحتی آن را در هوا جابه جا کرده بدون اینکه مثل موس روی پد قرار بگیرد. و منو و برنامه های مورد نیازتان را انتخاب نمایید. اسكرولی که بر روی این ریموت جادویی  قرار گرفته است کمک می کند که به راحتی به منو ها و برنامه های مختلف دسترسی داشت.

ریموت جادویی با وجود مزایایی که دارد، هنگام استفاده ی آن به جای کیبور کمی مشکل ایجاد می شود.

تنها راه هدايت کردن تلويزيون های هوشمند ال جی استفاده از اين ريموت كنترل جادویی نیست، موبایل های ال جی از مادون قرمز استفاده  می کنند. شرکت ال جی اپلیکیشنی ساخته است که این امکان را فراهم می کند که با موبایل های ال جی آن را کنترل نمایند.

نحوه ی کار کردن با ریموت جادویی تلویزیون ال جی

برای اینکه کاربران بتوانند به ریموت جادویی دستور دهند می توانند از سه راه این کار را انجام دهند:

۱٫ استفاده از ریموت جادویی به عنوان ماوس. همانطور که موس کامپیوتر را به راحتی استفاده می کنید، ریموت نیز این قابلیت را دارد.

۲٫ استفاده از  اسكرول ریموت برای جستجو در صفحات وب و حركت بين منو ها

۳٫ دستور دادن به ریموت جادویی از طریق صدا

نسل جدید ریموت کنترل تلویزیون ال جی برای webOS چگونه است

شرکت ال‌ جی در نسل جدید ریموت کنترل‌ تلویزیون‌ های هوشمند خود، پد شماره‌ ها را دوباره افزوده است. این پد می تواند در نقل مکان نشانگر ماوس به کار رود. نسل جدید کنترل های ال جی بسیار به ریموت ها شباهت دارند و به کار بردن آن نیز آسان است. این ریموت های جدید از اشاره (کلیک)، اسکرول (حرکت عمومی یا افقی)، حسگر‌ها و تشخیص صدا پشتیبانی می کنند. این کنترل جادویی یکی از بی نظیر ترین کنترل ها می باشد که امکانات زیادی را برای کاربران فراهم می کند. به گونه ای که کاربران می توانند به راحتی برنامه های خود را تماشا کنند یا همانند گوشی موبایل خود، در تلویزیون وب گردی کنند.

ویژگی تلویزیون هایی که دارای سیستم عامل هوشمند webos هستند عبارت است از:

صفحه نمایش فوق العاده زیبا با زاویه دید گسترده

آپدیت خودکار وب او اس

حالت راحتی چشم

کیفیت صدای خوب

پشتیبانی از تمام فرمت های ویدئویی

دارای برنامه های داخلی برای یوتیوب و نتفلیکس و …

خاموش کردن صفحه هنگام پخش موسیقی

مصرف انرژی بسیار پایین

ورژن WEB OS 3.0

در نسخه WEB OS 3.0 به دلیل سخت افزارهایی که مورد نیاز بود ، برخی ازتلویزیون های قدیمی که دارای نسخه پایین تربودند قادر به آپدیت کردن این نسخه نبودند. به همین دلیل نسخه ی WEB OS 2.0 جای خود را نتوانست به WEB OS 3.0 بدهد و قابل ارتقا باشد . سیستم‌عامل جدید WEB OS 3.0 نتیجه سال ها تجربه‌‌ تیم webOS می باشد. این سیستم عامل یکپارچه، ساده و غیر پیچیده است. به گفته ال جی، استفاده از این سیستم عامل در کنار فناوری هایی که در محصولات خود به کار گرفته است باعث شده تا محصولات آینده این شرکت ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد و خلاقانه ای داشته باشند. و از آخرین فناوری های مربوط به وب و دسترسی به آن نیز بهره مند شوند.

سیستم عامل WEB OS 2.0

درنسخه‌ی ۲ پلتفرم Webos شروع به کار این تلویزیون را بسیار سریعتر کرد. این سیستم‌ عامل ۶۰ درصد نسبت به نسخه‌ی قبل سریع ‌تر بارگزاری می شود. این سیستم عامل به خاطر سرعتش نیز معروف است. علاوه بر این سرعت، در نسخه های بعدی شاهد پیشرفت ها و امکانات دیگری نیز هستیم.

ال‌ جی برای اینکه در سایر نسخه ها این سرعت بیشتر را قابل لمس تر کند، افزایش سرعت ۷۰ درصدی حرکت از صفحه‌ی خانگی تلویزیون هوشمند به یوتیوب را ایجاد کرده است. رابط کاربری WebOs 2.0 می تواند به سرعت به منوی دسترسی سریع (Quick access) برود.

سیستم عامل webOS 3.5

نسخه ۳٫۵ این سیستم عامل در تلویزیون های ۲۰۱۷ شرکت ال جی به کار می رود. این ورژن آپدیت اصلی سیستم عامل نیست بلکه نسبت به نسخه های قبلی ویژگی های جدیدتری دارد که به این ویژگی ها اشاره می کنیم.

برخورداری از ویژگی هایی تنظیمات جادویی صدا، دکمه های میانبر روی ریموت و «Magic Link»

پشتیبانی از ویدیو ۳۶۰ درجه

سیستم عامل webOS 3.5 ال جی یکی از امن ترین سیستم عامل های تلویزیون در دنیا است.

این سیستم عامل  گواهی های متعددی از مراجع مختلف مانند Common Criteria دریافت کرده است. همه ی تلویزیون های هوشمند حاوی دوربین و میکروفن برای استفاده از تماس ویدئویی از امنیت کامل برخودار نیستند. و امکان هک شدن و دیده شدن شما وجود دارد پس مجبورید هنگامی که از آن استفاده نمی کنید آن را بپوشانید. اما تلویزیون هوشمند ال جی را متخصصان امنیتی کاملا تایید کرده اند و احتمالات فوق در الجی وجود ندارد.

کاربران با این سیستم عامل دیگر نگرانی حریم خصوصی در دستگاه های متصل به اینترنت را نداند.

در WEB OS 3.5 نوار وظیفه به صورت طولی در تلویزیون نمایش داده می شود.

در این مدل از سیستم عامل ها یک هاب جدید برای نمایش ورودی ها مانند HDMI در نظر گرفته شده است.

این سیستم عامل با تمام پخش کننده های آنلاین مانند Netflix, Amazon, YouTube و Google Play TV سازگاری است.

در این سیستم عامل ها فروشگاه یا سرور اختصاصی ال جی در اختیار کاربران می باشد.

نسخه webOS 3.5 ال‌جی از نصب برنامه به صورت عالی محافظت می کند این مدل با روند تحقیق خیلی دقیق امضای دیجیتال از نصب برنامه‌های کاربردی تأیید نشده جلوگیری می کند. سرور فروشگاه اینترنتی LG App Store فرایند ایجاد امضای دیجیتال را مورد بازبینی قرار می دهد تا اطمینان حاصل کند برنامه‌های کاربردی نصب‌شده در webOS 3.5 فقط از LG App Store دانلود شده‌اند.

سایر ویژگی های سیستم عامل webOS 3.5

کلید اختصاصی نت‌ فلیکس

برای اولین بار، تلویزیون‌های UHD ال‌ جی محصول سال ۲۰۱۷ به کلید اختصاصی نت‌ فلیکس روی کنترل از راه دور مجهز شدند. کاربران با این دکمه می توانند به راحتی  تلویزیون را روشن کنند و با فشار دکمه، نت‌ فلیکس یا آمازون را اجرا کنند. باید گفت که جدیدترین تلویزیون‌ های ال‌ جی از آخرین نسخه نت‌ فلیکس برخور هستند.

میانبر برنامه ها

کاربران می توانند دکمه های شماره (۱، ۲، ۳ و غیره) را به گونه ای برنامه ریزی کنند که هر دکمه تا به عنوان یک میانبر برای هر برنامه ای باشد، به این ترتیب دسترسی به برنامه ها تنها با فشردن یک دکمه امکان پذیر می شود.

سرعت بالا

در تلویزیون های جدید ال جی  تراشه سیستم سریعی در WebOS 3.5 قرار داده شده است. که تلویزیون را ۴۰ درصد سریع تر می کند. تراشه جدید بلوتوث بر روی صفحه وجود دارد که LG را از Broadcom به MediaTek تغییر میدهد. این موضوع می تواند سرعت و محدوده را نیز بهبود بخشد. البته باید گفت که در صورت انجام دادن این انتقال دیگر ریموت جدید بر روی تلویزیون پیش فرض webOS کار نمی کند.

تنظیمات جادویی صدا

تنظیمات جادویی صدا یکی دیگر از ویژگی های که در webOS 3.5 LG وجود دارد. این قابلیت از طریق میکروفونی که در ریموت قرار داده شده است . که بسیاری از کار ها را برای کاربران راحت کرده است.

۳۶۰-degree videos

اگر شما تجهیزاتی برای ضبط فیلم های ۳۶۰ درجه ای دارید، می توانید گوشی هوشمند خود را به یک تلویزیون webOS 3.5 متصل کنید و از این فیلم ها در یک صفحه نمایش بسیار بزرگتر لذت ببرید و آن ها را با ریموت جادیی کنترل نمایید. باید این نکته را هم اضافه کنیم که در سال ۲۰۱۷، LG تنها سازنده برای پشتیبانی از چهار فرمت HDR10، Dolby Vision، HLG و HDR پیشرفته توسط Technicolorبود.

Magic Link

Magic Link ویژگی جدیدی است که به کاربران اطلاعات بیشتری در مورد بازیگران در صحنه و یا برنامه مورد نظرشان می دهد. کاربران می توانند با تایپ کردن و جستجو به این اطلاعات برسند. کاربران می توانند با این ویژگی اطلاعات مربوط به فیلم های مرتبط یوتیوب را نیز ببینید.

Magic Zoom

Magic Zoom قابلیتی است که از ضبط پشتیبانی  می کند. البته این قابلیت نیاز به هارد دیسک نیز دارد. کاربران می توانند بر روی قسمتی از ویدئو زوم کرده و آن را ضبط نمایند.

کاربر ادمین
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *